P2P (Peer To Peer) Nedir?

İnternet’i düzenli olarak kullanıyorsanız, eşler arası veya P2P terimiyle karşılaşmamış olmanız pek olası değildir. İster bir haber makalesinde, ister TV’de, ister Linux’un en son sürümünü P2P ile indirdiğini söyleyen bir arkadaşınızla konuştuğunuzda bu terime rastlamış olabilirsiniz. Eşler arası ağların ne olduğunu ve P2P’nin ne için kullanıldığını bilmek istiyorsanız, bu makaleyi okumalısınız.

P2P (peer to peer) “Eşler Arası” anlamına gelir. Bir P2P ağında, “eşler” İnternet aracılığıyla birbirine bağlı bilgisayar sistemleridir. Dosyalar, merkezi bir sunucuya ihtiyaç duymadan doğrudan ağdaki sistemler arasında paylaşılabilir. Başka bir deyişle, P2P ağındaki her bilgisayar bir istemci olduğu kadar bir dosya sunucusu haline gelir.

Bir bilgisayarın eşler arası ağa katılması için tek gereken Internet bağlantısı ve P2P yazılımıdır. Yaygın P2P yazılım programları Kazaa, Limewire, BearShare, Morpheus ve Acquisition’dır. Bu programlar, bilgisayarın ağdaki binlerce diğer sisteme erişmesini sağlayan “Gnutella” gibi bir P2P ağına bağlanır.

Ağa bağlandıktan sonra, P2P yazılımı başkalarının bilgisayarlarındaki dosyaları aramanıza izin verir. Bu arada, ağdaki diğer kullanıcılar da sizin bilgisayarınızdaki dosyaları arayabilir. Ancak, genellikle yalnızca paylaşmayı seçtiğiniz tek bir klasörde arama yapabilir. P2P ağı, dosya paylaşımını kolay ve kullanışlı hale getirirken, aynı zamanda bir çok yazılım korsanlığına ve yasa dışı müzik indirmelerine yol açmıştır. Bu nedenle, güvenli tarafta olmak ve sadece meşru web sitelerinden yazılım ve müzik indirmek en iyisidir.

Blockchain ve P2P

Finansal teknolojide ise eşler arası genellikle, kripto paraların ya da dijital varlıkların dağıtılmış bir ağ aracılığıyla el değiştirmesi anlamına gelir. Bir P2P platformu alıcıların ve satıcıların aracılara ihtiyaç duymadan alım satım yapmalarına olanak sunar. Bazı durumlarda, web siteleri de borç verenlerle borç alanları birbirine bağlayan bir P2P ortamı sunabilir.

P2P mimarisi çeşitli kullanım alanları için uygun olabilir fakat özellikle 1990’ların başlarında ilk dosya paylaşımı programlarının yaratılmasıyla popüler hale gelmiştir. Günümüzde P2P ağları, birçok kripto paranın temelinde yer alarak blockchain sektörünün büyük bölümünü meydana getirir.

Bitcoin ağında işlemleri kaydeden ve işleyen bir banka bulunmaz. Bunun yerine Blockchain tüm hareketleri herkese açık şekilde kaydeden bir dijital kayıt defteri olarak hareket eder. En temelde, her bir node blockchainin bir kopyasını tutar ve verinin doğruluğunu garanti altına almak için bu kopyayı diğer node’larla mukayese eder. Kötü niyetli hareketler ya da yanlışlıklar ağ tarafından hızla reddedilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.