Özel Haber | Yapay Zeka Bitcoin (BTC) Geleceğini Yorumladı! İşte Detaylar

Yapay zeka hayatımızın birçok alanında kullandığımız, son dönemlerin popüler teknolojilerinden biri.  Elon Musk ve Sam Altman tarafından yapılan yatırımlarla kurulan yapay zeka şirketi OpenAItarafından 4,6 milyon dolarlık bütçeyle ve 175 milyar öğrenim parametresiyle geliştirilen GPT-3 ise en gelişmiş yapay zeka olarak tanımlanıyor. GPT-3 şiir yazabiliyor, metin çevirebiliyor, diyalog kurabiliyor ve soyut soruları dahi cevaplayabiliyor. Bu bağlamda araştırmacı Kirk Ouimet, GPT-3 ile Bitcoin hakkında bir sohbet gerçekleştirdi ve ortaya ilginç sonuçlar çıktı.

  • İlk olarak Ouimet’in yönelttiği “Bitcoin ve geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna GPT-3’ten şöyle bir yanıt geldi:

“Bitcoin sanal para birimi, matematiğin ustaca kullanıldığı bir uygulamadır. Yetenekleri gerçekten harika ve seyahatlerimde (veri madenciliğini kastediyor) Bitcoin hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışan ve onun gibi daha çok kripto para yaratmaya çalışan çok sayıda zeki insan da gördüm. Yine de, Bitcoin’i insanlığın geleceği için hakim para birimi olarak görmememin birkaç nedeni var.”

Görüldüğü üzere Bitcoin eleştirmenleri, önde gelen kripto para birimlerini eleştirmeye devam ederken, yapay zeka Bitcoin’in yeteneklerini “harika” olarak değerlendiriyor. Bunun yanında GPT-3’e göre Bitcoin’in hakim para birimi haline gelmesini engelleyen sebepler şu şekilde:  ölçek sorunu, oynaklık/değişkenlik.

  • Ouimet: Hakim para birimi haline gelmesini engelleyen nedir?

GPT-3 yanıtı:

“Birincisi, ölçek sorunu var. Her sistemde olduğu gibi, Bitcoin’in kullanışlılığı ve etkinliği daha fazla insan tarafından kullanıldıkça azalmakta. Bitcoin, 2008 yılında icat edildi ve o sıralar sadece bir avuç insan tarafından kullanılıyordu. Kullanıcı sayısı azken kalitesi ve güvenliği teminat altındaydı ve Bitcoin kullanmak mantıklı idi. Bununla birlikte, Bitcoin biraz popülerlik kazanmaya başladığında, orijinal tasarımcıların geliştirdiği ağ, üzerindeki yükü kaldıramadı. İşlem hızlarıyla ilgili sorunlar daha yaygın hale geldi ve bazen başarıyla yapılan işlemlerin ağ tarafından kaybedilebilme ihtimali ortaya çıktı. Şu anda, yakın sosyal çevrenizin dışındaki herhangi birine para göndermek istiyorsanız, işlem Bitcoin ağı için çok maliyetli olduğu için yüksek ücretler ödemeniz gerekecektir. Bu büyük bir dezavantaj. İkinci olarak, oynaklık/değişkenlik sorunu var. Para birimi, bir medeniyetin hayatta kalması için önemli ve kritik bir dayanak görevi gören çok karmaşık bir sistemdir. Bunun nedeni, para biriminin, bir ekonomi içinde takas edilen mal ve hizmetlerin değerini takip etmek için kullanılmasıdır. Malların ve hizmetlerin değerleri sürekli olarak değişirse, değeri takip etmek, geleceği planlamak ve uzun vadeli sözleşmeler yapmak ve bu sözleşmelere riayet etmek zorlaşır. Birisiyle bugün belirli bir hizmeti veya ürünü satın almak için bir sözleşme yaptığınızda ve bir yıl sonra belirli bir para birimiyle ödemeyi kabul ettiğinizde, o para biriminin değeri bu zamandan önce değişirse, sözleşmeniz artık bağlayıcı olmaz.”

GPT-3 önemli noktalara değinmiş fakat GPT-3’ün öğrenme sürecinin Ekim 2019’da sonlandırıldığını belirtmekte fayda var. Ayrıca halka açık kaynakları kullandığı için taraflı bir bakış açısına sahip olabilir.

Sohbetin devamını okumak isterseniz, tıklayın!

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.