Özbekistan Vatandaşlarına Kripto Para Yasağı!

Özbekistan geçen yıl kripto para ticaretini yasal hale getirmişti ve 2018 sonbaharında çıkarılan bir başkanlık kararnamesi ile borsalar için lisans getirmişti. Tüm bu gelişmelere sayesinde kripto endüstrisinde gündem olmayı başarmıştı. Gelişmelere bunlarla da sınırlı değildi. Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev tarafından imzalanan daha önceki bir kararname, dijital paraların dolaşımı ile ilgili diğer faaliyetler için yasal zemin hazırladı. Bir süre, ülke kripto işi için umut verici bir yer gibi görünüyordu.

Ancak yeni uygulama ülkedeki vatandaşlar tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Özbekistan’da artık, lisanslı kripto para borsalarından kripto para birimi alması yasaklandı. Yatırımcılar bundan sonra sadece sahip oldukları kripto paraları satabilir.

Bunun da ötesinde, anonim işlemlerle elde edilen paralarla herhangi bir işlem yapılması da yasaklandı. Ticaret platformları, yalnızca doğrulanmış kimliklere sahip, 18 yaş ve üstü olan ve adları hükümetin kara para aklama ve terörist finansmanından şüphelenilen kişiler listesinde olmayan kullanıcılara hizmet edebilir.

Basında çıkan haberlere göre, bu yeni gereklilikler bu yıl Haziran ayında Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından kripto varlıklara ilişkin alınan kararlarla ilgili.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.