Ons Altın Nedir? Ons Altın ve Gram Altının Farkı Nedir?

Gelişen teknoloji ile beraber yatırım yapmak kolaylaştı ve dolayısıyla yaygınlaştı. Yatırım yapılan araçlar arasında en yaygın olanlardan biri ise altın. Altın uzun yıllardır değerini koruyan, arzı kısıtlı olan bir maden. Birçok alanda kullanılan altın, yatırım içinde bir hayli talep görüyor. Özellikle dünyada tansiyonun yüksek olduğu zamanlarda bu talebi artıyor. Nedeni ise altının yatırım araçları içersinde güvenli liman olması.

Altın, kuyumcu ve bankalardan tedarik edilebiliyor. Gelişen teknoloji ile bankalar altın işlemlerinde kuyumcuları geçmiş durumda. Bankalarda gerçekleştirilen altın işlemlerinin bir çoğu gram altın bazında gerçekleşiyor. Küresel piyasalarda ise ons altın bazında işlemler yoğunlukta. Ons altın ve gram altın bazında gerçekleştirilen işlemler aynı etkiye sahip değil. Peki, ons altın nedir? Gram altın ile farkı nedir? Hangi bazda işlem yapmak daha mantıklıdır? Bütün bu soruların cevabını, gelin beraber inceleyelim.

Ons Altın Nedir?

Öncelikli olarak ons bir kütle birimidir. 1 ons 28,3495231 grama eşittir. Ama ons kütle birimi genellikle gümüş, altın, platin, yakut gibi değerli madenlerin kütlelerini ölçmek için kullanılır. 1 ons saf altın ölçerken 31,1034768 grama eşittir. Yani  1 ons teorikte 28 gram iken altın bazında yaklaşık olarak 31 grama eşittir. Ons altın, gram altının Türk lirası karşılığını hesaplamak için kullanılır.

Ons Altın Mı Yoksa Gram Altın Mı?

Ons altın bütün küresel piyasalarda işlem gören altın birimidir. Gram altın ise sadece Türkiye piyasasında işlem gören bir altın birimidir. Ons kütlesinin fazla olması ve küresel piyasalarda işlem görmesi sebebiyle daha fazla fiyat değişimine tabi kalıyor. Gram altın ise Türk Lirasının değer kaybetmesi ile daha çok alakalıdır. Kısaca ons altındaki fiyat değişimleri gram altındaki değişimlerden daha kalıcı ve kazanç oranları daha tatmin edicidir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.