Ons Altın Nedir? Ons Altın ve Gram Altının Farkı Nedir?

0

Gelişen teknoloji ile beraber yatırım yapmak kolaylaştı ve dolayısıyla yaygınlaştı. Yatırım yapılan araçlar arasında en yaygın olanlardan biri ise altın. Altın uzun yıllardır değerini koruyan, arzı kısıtlı olan bir maden. Birçok alanda kullanılan altın, yatırım içinde bir hayli talep görüyor. Özellikle dünyada tansiyonun yüksek olduğu zamanlarda bu talebi artıyor. Nedeni ise altının yatırım araçları içersinde güvenli liman olması.

Altın, kuyumcu ve bankalardan tedarik edilebiliyor. Gelişen teknoloji ile bankalar altın işlemlerinde kuyumcuları geçmiş durumda. Bankalarda gerçekleştirilen altın işlemlerinin bir çoğu gram altın bazında gerçekleşiyor. Küresel piyasalarda ise ons altın bazında işlemler yoğunlukta. Ons altın ve gram altın bazında gerçekleştirilen işlemler aynı etkiye sahip değil. Peki, ons altın nedir? Gram altın ile farkı nedir? Hangi bazda işlem yapmak daha mantıklıdır? Bütün bu soruların cevabını, gelin beraber inceleyelim.

Ons Altın Nedir?

Öncelikli olarak ons bir kütle birimidir. 1 ons 28,3495231 grama eşittir. Ama ons kütle birimi genellikle gümüş, altın, platin, yakut gibi değerli madenlerin kütlelerini ölçmek için kullanılır. 1 ons saf altın ölçerken 31,1034768 grama eşittir. Yani  1 ons teorikte 28 gram iken altın bazında yaklaşık olarak 31 grama eşittir. Ons altın, gram altının Türk lirası karşılığını hesaplamak için kullanılır.

Ons Altın Mı Yoksa Gram Altın Mı?

Ons altın bütün küresel piyasalarda işlem gören altın birimidir. Gram altın ise sadece Türkiye piyasasında işlem gören bir altın birimidir. Ons kütlesinin fazla olması ve küresel piyasalarda işlem görmesi sebebiyle daha fazla fiyat değişimine tabi kalıyor. Gram altın ise Türk Lirasının değer kaybetmesi ile daha çok alakalıdır. Kısaca ons altındaki fiyat değişimleri gram altındaki değişimlerden daha kalıcı ve kazanç oranları daha tatmin edicidir.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın