Nike, Blockchain Tabanlı Ayakkabı Modeli İçin Patent Aldı!

ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından, 10 Aralık tarihinde “CrpytoKicks” adlı blockchain uyumlu spor ayakkabılarıyla Nike spor markasının patent aldığı bildirildi.

Patent ile birlikte, kriptografiyle şifrelenmiş bir dijital varlığı fiziki bir ürüne aktarabilmek amacıyla Blockchain’i kullananılacak. Söz konusu ‘fiziki ürünün’ bir ayakkabı modeli olduğunu söylememiz gerek.

Peki bu sistem ile ne sağlanmış olacak? Bir çift “CryptoKicks” satın alındığında, o ayakkabının benzersiz tanımlayıcısına bağlı bir dijital kimlikte da satın alınmış olacak. Bu kimlikler tabikide her bir çift ayakkabıya özel oluşturulmuş olacak. Patentte yer alan bazı bilgiler şu şekilde:

“Bir müşteri orijinal bir çift ayakkabı aldığı zaman o ayakkabı, müşteriye bağlı olacak şekilde dijital ortama da aktarılacak. Bu ayakkabıya (dijital ortamda) kriptografik bir token verilecek. Bu dijital ayakkabı ile kriptografik tokenın birleşiminden CryptoKick doğacak.”

Bu yeni sistem sayesinde, Nike tarafından üretilen ayakkabıların sahibi ve bununla birlikte orijinal olup olmadığı da kontrol edilebilecek. Tabi satın alınan bu ayakkabılar başkasına satılırsa, bu ayakkabıya ait olan dijital kimlikte satılan kişiye devredilecek.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.