Nijerya Hükümeti Blockchain Yol Haritası Planı Yayınladı!

Nijerya hükümeti kısa bir süre önce, yolsuzluğun azaltılması ve ülke ekonomisinin büyümesine yardımcı olması amacıyla blok zinciri tanıtımı ve benimsenmesi konusunda bir plan yayınladı.

Bu planın, ülke ekonomisini dijitalleştirmeye yönelik bir plan olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Nijerya blok zinciri için parlak bir gelecek hazırlama peşindedir. Bu yüzden de yardımcı olabilecek teknolojinin bu olduğuna inanıyor.

Dünya da her geçen gün kripto kullanımı artmaktadır. Hatta günler öncesinde PayPal, ilerleyen zamanlarda platformuna kripto para birimleri için destek eklemek istediğini söyledi.

Yol Haritası Planı İle İlgili Bilgiler

Planın adı’ Ulusal Blockchain Benimseme Stratejisi’ olmaktadır. Amacı; blockchain’in önemini, güven sorununu halletmek ve bu zamana kadar ülkede sahiplenmeyi ortadan kaldırmaktır. Fakat hükümetin en iyi şekilde nasıl uygulanabileceği ve diğer teknolojilerle nasıl uyum sağlayabileceği konusunda planlarını da destekler.

Plan, ülkenin Federal İletişim ve Dijital Ekonomi Bakanlığı yardımı ile oluşturuldu. Hatta şu an halka açık bir şekilde gösteriliyor. Ülkenin petrol ve gaz gibi kaynaklara olan bağımlılığını azaltmak için Nijerya ekonomisi, dijitalleşmeye yönelik politikalar hedeflemektedir.

Bu plan genel olarak gelişmekte olan teknolojiler için düzenlemeler yapılmasında etkilidir. Aynı zamanda yenilikçilik, uluslararası rekabetçilik, yatırım, beceri ve kapasite geliştirme gibi unsurları da içerisinde barındırmaktadır.

Yapılacak Düzenlemelerin Taşıdığı Önem

Yönetmelikler açısından Bakanlık yaptığı bir açıklama da Nijerya’nın henüz blok zinciri için yasal bir çevreye sahip olmadığını dile getirdi. Bununla birlikte ülkenin merkez bankası dijital varlıklar açısından oldukça güvenilmez olduğunu da söyledi. Bu nedenle hükümet, vatandaşlarını farklı amaçlara yönelik kullanımlara karşı uyarıda bulundu.

Bu konu karşısında hükümet, konuya el attı ve konuyu olabildiğince en kısa zamanda çözebilmek için sağlam bir güce ihtiyacı olduğunu dile getirdi. Uygun bir düzenleyici olmadığı sürece blockchain teknolojisini benimsemek, Nijerya ekonomisinin planlandığı gibi büyümesine yardımcı olması imkânsız gibi görünmektedir.

Blockchain’in Benimsenmesini Sağlamak için Altı Girişim

Yapılması gereken sadece altı görev vardır. Bunlar; Nijerya Blockchain komisyonunun konulması, düzenleyici çevrenin güçlendirilmesi, ulusal dijital kimliğin sağlanması, blok zinciri için programların oluşturulması, blockchain okuryazarlığına teşvik edilmesi ve ulusal bir blockchain bilgisayar güvenliği oluşturmaktır.

Şu an Nijerya Afrika’da en yozlaşmış ülkelerden biridir. Eğer bunlar doğru yapılırsa ülkede en çok kamu sektörüne yararı olacaktır. Ülkeye blockchain şeffaflık ve hesap verebilirlik getirerek Nijerya’nın bankacılık hizmetini 60 milyon bankasız insana getirilebileceğinden bahsedilmiyor.

 

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.