Haziran 3, 2022

New York Eyaletinden Bitcoin Madenciliğini Yasaklayacak Tasarı!

New York Eyalet Senatosu, eyalet genelinde herhangi yeni Bitcoin (BTC) madencilik operasyonunu engelleyecek tartışmalı bir PoW (çalışma kanıtı) madencilik yasağını içeren yasa tasarısını onayladı.

PoW madenciliğini engellemeyi içeren bu yasa tasarısı ilk olarak geçtiğimiz ay eyalet meclisi tarafından kabul edilmişti. Yeni tasarıya göre önümüdeki iki yıl boyunca eyalet genelinde yeni madencilik operasyonlarının tamamı yasaklanacak. Tasarı şu an New York Vali’sine gönderildi ve onaylanması halinde Amerika Birleşik Devletleri’nde ‘kripto para madenciliğine’ ilişkin yasak getiren ilk eyalet olacak (ilgili yasak moratoryum olarak anılıyor).

PoW madencilik konsensüsü ise bilindiği üzere ağırlıklı olarak Bitcoin madencileri tarafından kullanılıyor ve en güvenli ve en merkezi olmayan madencilik yollarından biri olarak da kabul ediliyor. Bununla birlikte bu konsensüs inanılmaz derecede yüksek miktarda enerji gerektirdiği için uygulaması sık sık tartışmaya açılıyor.

Tasarıya ilişkin oylama birçok senatör tarafından ‘karbon emisyonları’ endişesi nedeniyle kabul edildi, senatörler daha önce ‘kararsız’ şeklinde oy kullanma taraftarıydı.

Tasarı sadece yeni madencilik operasyonlarını yasaklamakla kalmayacak, aynı zamanda eyalette halihazırda faaliyet gösterenlerin de ruhsatlarının yenilenmesine izin vermeyecek. Eyaletteki herhangi bir yeni PoW madencilik operasyonu, yalnızca %100 yenilenebilir enerji kullanıyorsa çalışabilir durumda olacak.

Bitcoin’in madencilik konsensüs mekanizması, çevreci ve milyarder lobileri tarafından desteklenen, çok daha az enerji yoğun olan Proof-of-Stake madenciliği konsensüsünü destekleyen politika yapıcılar arasında en sıcak tartışma konularından biri oldu. Greenpeace ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen, Bitcoin kodunun değiştirilmesi için kampanya yürütmeye devam ediyor.

Politika yapıcılar, özellikle enerjinin %50’sinin yenilenebilir kaynaklardan üretildiği New York’ta, bu enerjinin önemli bir bölümünün yenilenebilir kaynaklardan geldiği gerçeğini göz ardı ederek genellikle yalnızca Bitcoin madencilerinin yüksek enerji tüketimine odaklanmaları ise eleştiriliyor.

PoW madenciliğine yönelik eleştiriler, geçen yıl boğa koşusunun zirvesinde hız kazandı. Bununla birlikte, geçen yılın sonunda, MicroStrategy liderliğindeki bir Bitcoin madencilik konseyi raporu, BTC ağının elektrik tüketiminin %60’ından fazlasının temiz kaynaklardan geldiğini vurguladı.

kripto madenciliği

Avrupa Parlamentosu da yakın zamanda benzer bir PoW madencilik yasağı önermişti ancak artan kamuoyu ilgisi nedeniyle geri çekilmişti.

Uzmanlar, New York’un PoW madenciliğini yasaklama kararının bir domino etkisi yaratacağına ve diğer eyaletlerin de bunu takip edebileceğine inanıyor. ABD şu anda Bitcoin madenciliği hash oranında dünya lideri ve ağın madencilik gücünün %38’ini oluşturuyor.

Kripto para fiyat hareketlerini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : FXStreet


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.