Nespresso’dan Kahve Takibi İçin Blockchain Tabanlı Çözüm

Nespresso, sürdürülebilirlik verilerini blockchain teknolojisi kullanarak halka açık hale getirecek.

Başlangıçta Zimbabve için piyasaya sürülen yeni Nespresso platformu, Nestle’e ait markanın AAA Sürdürülebilir Kalite Programı kahvesini Zimbabve’deki çiftliklerden İsviçre’deki Nespresso üretim merkezine kadar takip ediyor.

Şirket, 2003 yılında sürdürülebilirlik programının başlangıcından bu yana izlenebilirlik sürecine girmiş ve kahveyi bireysel çiftliklere kadar izlemeyi mümkün kılmıştır. Ancak, bu işlem için Blockchain teknolojisinden yararlanmak 2020 yeniliği diyebiliriz. Nespresso CEO’su Guillaume Le Cunff konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Tüketiciler kahvelerin nereden geldiğini bilmekle artık daha fazla ilgileniyor. AAA Sürdürülebilir Kalite Programımız sayesinde değer zincirimizdeki bireysel çiftliklere 15 yılı aşkın bir süredir izlenebilir sağladık.   Bu blokzinciri girişimi sayesinde şimdi bir adım daha ileri gidilebilir ve müşterilerimizi Zimbabve kahvelerinin arkasındaki çiftçileri keşfetmeye davet edebiliriz.”

İki yıl önce Nespresso, çeşitli sebeplerden dolayı güçsüz hale gelen bölgeler de kahve tarımını yeniden canlandırmak için bir Reviving Origins programı başlatmıştı. 1980’lerin sonlarında 15.000 ton kahve üreten Zimbabve’de, 2017 yılında bu miktar 500 tona kadar düştü. Söz konusu blockchain tabanlı yeni platform; üretimi yeniden canlandırmayı amaçlayan ‘Reviving Origins’ girişiminin bir parçası. Fakat edinilen bilgilere göre Nespresso’nun blockchain çözümü şu anda biraz kullanışsız. Tüketiciler kahve izlenebilirliğini kontrol edebilmek için .zip dosyaları indirip e-tablolar üzerinden görüntülemeleri gerekiyor. Halkın büyük bir kısmı da bu yöntemi pek kullanışlı bulmuyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.