Nespresso’dan Kahve Takibi İçin Blockchain Tabanlı Çözüm

0
261

Nespresso, sürdürülebilirlik verilerini blockchain teknolojisi kullanarak halka açık hale getirecek.

Başlangıçta Zimbabve için piyasaya sürülen yeni Nespresso platformu, Nestle’e ait markanın AAA Sürdürülebilir Kalite Programı kahvesini Zimbabve’deki çiftliklerden İsviçre’deki Nespresso üretim merkezine kadar takip ediyor.

Şirket, 2003 yılında sürdürülebilirlik programının başlangıcından bu yana izlenebilirlik sürecine girmiş ve kahveyi bireysel çiftliklere kadar izlemeyi mümkün kılmıştır. Ancak, bu işlem için Blockchain teknolojisinden yararlanmak 2020 yeniliği diyebiliriz. Nespresso CEO’su Guillaume Le Cunff konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Tüketiciler kahvelerin nereden geldiğini bilmekle artık daha fazla ilgileniyor. AAA Sürdürülebilir Kalite Programımız sayesinde değer zincirimizdeki bireysel çiftliklere 15 yılı aşkın bir süredir izlenebilir sağladık.   Bu blokzinciri girişimi sayesinde şimdi bir adım daha ileri gidilebilir ve müşterilerimizi Zimbabve kahvelerinin arkasındaki çiftçileri keşfetmeye davet edebiliriz.”

İki yıl önce Nespresso, çeşitli sebeplerden dolayı güçsüz hale gelen bölgeler de kahve tarımını yeniden canlandırmak için bir Reviving Origins programı başlatmıştı. 1980’lerin sonlarında 15.000 ton kahve üreten Zimbabve’de, 2017 yılında bu miktar 500 tona kadar düştü. Söz konusu blockchain tabanlı yeni platform; üretimi yeniden canlandırmayı amaçlayan ‘Reviving Origins’ girişiminin bir parçası. Fakat edinilen bilgilere göre Nespresso’nun blockchain çözümü şu anda biraz kullanışsız. Tüketiciler kahve izlenebilirliğini kontrol edebilmek için .zip dosyaları indirip e-tablolar üzerinden görüntülemeleri gerekiyor. Halkın büyük bir kısmı da bu yöntemi pek kullanışlı bulmuyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın