MoneyGram, SEC Davası Nedeniyle Ripple Platformunun Kullanımını Askıya Aldı!

0
195

Küresel bir para transfer hizmeti sağlayıcısı MoneyGram, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile davası devam eden blockchain ödeme firması Ripple ile ortaklığını askıya aldığını söyledi.

MoneyGram’ın üç aylık tahminlerine göre, şirket 2021’in ilk çeyreğinde “Ripple pazar geliştirme ücretlerinden herhangi bir gelir elde etmeyi planlamıyor”. MoneyGram, geçen yılın aynı döneminde şirketin Ripple’dan elde ettiği net harcama gelirinin 12 milyon dolar’ı aştığını bildirmişti.

MoneyGram, “Ripple’ın SEC ile devam eden davasının belirsizliği nedeniyle, Ripple platformunda ticareti askıya aldı.” İki şirket arasındaki ortaklık, MoneyGram’ın XRP’yi ödeme sistemine entegre etmesiyle üç yıl önce başladı. İkinci yılda Ripple ve MoneyGram, sınır ötesi ödeme ve dijital varlıkların döviz takası konusunda bir işbirliği ilişkisine ulaştı. Kasım 2019’da Ripple, MoneyGram’da %10 hisse karşılığında 50 milyon dolar yatırım yaptı. Aralık 2020 itibarıyla Ripple, MoneyGram hissesinde yaklaşık 15 milyon dolar sattı.

Bununla birlikte, Aralık 2020’de SEC’in Ripple’ın yanı sıra CEO’su Brad Garlinghouse ve kurucu ortağı Christian Larsen‘a karşı yasal işlem başlatacağı haberinin ortasında, MoneyGram görünüşte firmadan uzaklaşmaya çalıştı. SEC duyurusundan birkaç gün sonra MoneyGram, Ripple’ın Talep Üzerine Likidite ve RippleNet hizmetlerini “tüketici fonlarının doğrudan transferleri için” hiçbir zaman kullanmadığını söyledi.

MoneyGram, SEC’in Ripple’a karşı açtığı davaya yanıt veren tek şirket değil. Birçok kripto borsası XRP token’ını listeden çıkardı veya ticareti askıya aldı.

Bunların yanında MoneyGram gelişmesine dair Ripple’dan yapılan açıklamada, “MoneyGram ile 2019’da hâlen yürürlükte olan ve şirketin ODL kullanımıyla sınırlı olmayan uzun dönemli bir sözleşme imzaladık. Birlikte alternatif kullanım durumlarını aktif olarak araştırıyoruz. MoneyGram ile ileriye dönük bir formül bulmayı sabırsızlıkla bekliyor ve bu davanın sonunda dijital varlıkların ve blok zinciri teknolojisinin kullanımı hususunda ABD’de daha fazla yasal netlik olacağına inanıyoruz. Daha önce de söylediğimiz gibi Ripple aleyhindeki dava, suyu gereksiz yere bulandırdı ve borsalar, piyasa yapıcıları ve işletmeler için daha fazla belirsizlik yarattı.” ifadeleri kullanıldı.

Davanın hemen ardından başlangıçta XRP fiyatı hızlı bir düşüş yaşamış olsa da, XRP temelde iki ay içinde toparlandı. Bu yazı yazılırken XRP 0.43 dolar’dan işlem görüyor.

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın