Şubat 15, 2020

Monero: Zcash ve Dash ile Birlikte Gizlilik Odaklı Para Piyasasını Domine Ediyor

Bitcoin, anonim bir ödeme ağı olarak oldukça yanlış bir şekilde tanıtılmasına rağmen, aslında işlem yapılacak şeffaf kripto ağlardan birisidir. Kripto para biriminin ilk günlerinde, KYC ve AML (kara para aklama ve müşteri tanıma) düzenlemeleri şu anda olduğu kadar katı olmadığından, suç faaliyetlerine veya kötü niyetli amaçlara kadar izlenemeyen Bitcoin işlemlerini yapmak daha kolaydı. Bugün, Bitcoin özel işlemler için fazla kullanılmıyor. Bunun yerine Monero ve Dash gibi çok sayıda gizlilik parası boşluğu doldurmak için adım attı.

TokenInsight’ın yıllık pazar raporuna göre, Monero 2019’da en çok kullanılan gizlilik odaklı paraydı. Ayrıca, Monero’nun hakimiyeti yıl boyunca %35’ten %50’ye yükseldi. Zcash ve Dash ile birleştiğinde, gizlilik odaklı para piyasasının %90’ını temsil etti.

Geçen yıl, Monero, FATF’nin ‘seyahat kuralını’ ihlal ettiği iddiasıyla çeşitli kripto para borsalarından çıkarıldı. Bu paralara çok fazla kısıtlama getirildiğinde, geleceği daha önce düşünülenden zayıf olabilir.

Ancak, bazı popüler kripto para birimleri, ağlarındaki işlemler için isteğe bağlı gizlilik sağlama fonksiyonunu hayata geçirecekler.

Bu bağlamda, gizlilik odakli paralar düzenleyicilerin ve politika yapıcıların daha fazla dikkatini çekmeye devam edecek. Ancak anonim işlemler daha önce düşünülenden daha popüler hale gelebilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.