Milyarder İsimden Uyarı: Bu Sektör Yutturmaca!

Milyarder yatırımcı ve teknoloji girişimcisi Chamath Palihapitiya, kripto endüstrisinde bulunan bir sektörün, klasik bir yutturmaca (hype) döngüsünün ortasında olabileceğini düşünüyor.

All-In podcast’ine katılan Social Capital CEO’su, NFT pazarındaki ticaret hacmindeki büyük düşüşü es geçmedi ve yorumlarını paylaştı.

Palihapitiya, benzersiz olmayı hedefleyen ancak belki de çoğunlukla aynı şey olan iki büyük ölçekli müzik festivali olan Burning Man ve Coachella örneğini kullanarak sektöre ilişkin yorumunu paylaştı.

Milyarder, iki müzik festivalini NFT sektörü ve genel sanat piyasasıyla karşılaştırıyor.

“Burning Man/Coachella örneği ile bu olayları tanımlamanın kolay olduğunu düşünüyorum. Bunların çoğu aynı olsa da birkaç kişi bir şeye erken yaklaştığında, bunun başka bir şeyle aynı olduğunu kabul edemeyecek kadar güvensizdirler ve bu nedenle size neden tamamen olduğunu anlatmak için çaba gösterirler. Buffett örneği, ‘Birisi size bu zamanın farklı olduğunu söylediğinde, muhtemelen o kadar da farklı değildir’ sözünü de örnek olarak verebilirim.

Bütün bunlar, bilimdeki temel sıçramalar dışında, dünyada yeni olan pek bir şey olmadığını söylemeye çalışan bir anlatı aslında. Bir şeyleri defalarca tekrarlıyoruz ve tekrarladığımız şeylerden biri, belirli seçeneklere sahip olmaktan ve ardından değerli olduğunuzu hissetmek istediğiniz için diğer insanların bu seçenekleri doğrulamasını sağlamaktan elde ettiğiniz sosyal sermayedir.

Ve bu durum NFT’lerde de oldu ve eminim ki sanattaki farklı hareketlerdeki ilk aşamada bu da oldu. Muhtemelen bir sürü başka pazarda da oldu, bu yüzden bu şeyler farklı olduklarından daha çok benzer.

Coachella ve Burning man aslında aynı. NFT’ler ve sanat piyasasının bir parçası da aynı. Neden bu kadar farklı diye sana koşan herkes, sadece bir tuz tanesi alıp ‘Farklı olmasına gerek yok, sadece tadını çıkarabilirsin çünkü havalı olduğunu düşünüyorsun’ derdim.”

DappRadar’a göre, önde gelen NFT pazarı OpenSea’deki ticaret hacmi geçen hafta başında bir yılın en düşük seviyesini gördü.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : The Daily Hodl


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.