Microsoft Uyardı: Kötü Amaçlı Madencilik Yazılımı 80.000 Bilgisayara Bulaştı!

0
303

Kripto para madenciliği sektörde hızla büyüyen bir fenomen haline geldi. Gün geçtikçe daha çok insan “madencilik” sayesinde kripto para kazanmaya başladı. Bu madenciler bu iş için gittikçe farklı yöntemler geliştiriyor. Maalesef bunların hepsi yasal değil.

Microsoft tarafından paylaşılan en son araştırmaya göre, Dexphot isimli bir kötü amaçlı madencilik yazılımının 80.000’den fazla bilgisayara bulaşmış olduğu görülüyor.

Dexphot isimli bu kötü amaçlı yazılım kötü amaçlı yazılımın kullanıcı verileri çalmaktan ziyade madencilik yapıyor. Kullanıcı kötü amaçlı yazılımı bir şekilde fark edip silmeye çalışırsa da anında tekrar yükleniyor. Microsoft Defender ATP Araştırma Ekibi’nin kötü amaçlı yazılım analizcisi Hazel Kim konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Dexphot ana akım medyanın ilgisini çekecek türden bir saldırı değil. Bu, ilgi yerine gizli gizli işlerini yürütüp herhangi bir anda madencilik yapabilen bir yazılım. Bunun amacı da coin madenciliği yazılımı yüklemek ve bilgisayarın işlemcisi gibi kaynaklarından faydalanmak.”

Ek olarak Dexphot isimli bu yazılımın en çok WAV ses dosyalarında tespit edildiği de edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın