Metaverse Trilyon Dolarlık Sektör Olma Yolunda!

0
Metaverse Trilyon Dolarlık Sektör Olma Yolunda!

Küresel yönetim danışmanlığı devi McKinsey & Company, metaverse sektörünün dünyanın üçüncü en büyük ekonomisi olan Japonya’yla aynı seviyelerde bir değer üretme potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor.

Yeni bir rapor yayınlayan McKinsey, metaverse’ün tüketici ve kullanım durumlarına dayanarak, yeni oluşan sektörün birden fazla pazara bölünmüş olarak 2030 yılına kadar 4 trilyon ila 5 trilyon dolar arasında bir değere sahip olabileceğini belirtti.

“Ortaya çıkacak gelişmelere bağlı olarak, 2030 yılına kadar e-ticaret üzerinde 2 trilyon dolar ile 2,6 trilyon dolar arasında bir piyasa etkisinin olabileceğini tahmin ediyoruz. Benzer şekilde, akademik sanal öğrenme pazarında 180 milyar ila 270 milyar dolar, reklam pazarında 144 milyar ila 206 milyar dolar ve oyun pazarında 108 milyar ila 125 milyar dolarlık bir etkisi olacağını tahmin ediyoruz. Ancak bu etkiler değer zincirinde çok farklı şekillerde ortaya çıkabilir.”

Danışmanlık devine göre, şirketler artık metaverse’ten yararlanıyor ve kalıcı rekabet avantajları inşa etmeye başladı. Rapor, yöneticilerin şu anda kripto paralar, yapay zeka ve artırılmış/sanal gerçekliği ilk üç metaverse teknolojisi olarak tanımladığını belirtiyor.

Rapor ayrıca, kripto paralar ve NFT’ler ile birlikte metaverse alanındaki sanal emlak varlık sektörünün yakın vadede oldukça oynak (volatil) kalacağını düşünüyor.

“Mevcut fiyat artışları, Decentraland ve The Sandbox gibi günümüz platformlarında tasarlanan kıtlıktan kaynaklanıyor. Bu, yatırımları yapan kuruluşlar, örneğin, tüketici etkileşimlerinin metaverse tabanı olarak kullanarak sanal gayrimenkullerinden fayda elde etmeyi amaçlasalar bile, ilgili yatırım riskini artırır.

Bahisleri yalnızca önümüzdeki yıllarda metaverse’ün toplu olarak benimsenmesi değil, aynı zamanda sanal arazinin satın alındığı belirli platformun benimsenmesi gerekiyor ki şimdilik dünyalar arasında sıfıra yakın birlikte çalışabilirlik göz önüne alındığında şu an bu durumdan oldukça uzaktayız.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın