Mayıs 19, 2022

Metaverse Oyun Sektörüne Dev Yatırım!

Risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz (a16z), yakın zamanda yayınladığı bir duyuruda oyun altyapısının ve oyun teknolojilerinin metaverse’ün yapısındaki kritik yapı taşlarından birisi olacağını belirterek yeni yatırımlarını duyurdu. Şirketin Web3’e sık sık atıf yaptığı duyuruda yapılan yatırım tutarının 600 milyon dolar olduğunu da paylaşıldı.

“GAMES FUND ONE” olarak adlandırılan fon, üç sektöre yapılacak yatırımları kapsıyor. Bu alanlar; oyun stüdyoları, oyuncu topluluklarını destekleyen tüketici uygulamaları (ör. Discord benzeri uygulamalar) ve oyun altyapısı tedarik edenler.

“Gelecekte ortaya çıkacak Metaverse oyun şirketleri tarafından oyun teknolojileri kullanılarak inşa edilecek (…, bu şirketler) metaverse için sorun olan birçok problemi hali hazırda çözdü.”

a16z ekibi ise Minecraft oyununu örnek vererek tasarlanan bir açık dünya oyununun zaman içerisinde adeta bir ‘sosyal ağ’ gibi yayıldığını ve sonuç olarak uzun vadeli ve aktif bir topluluk inşa ettiğini belirtti. Minecraft oyununun ise bugüne kadar milyarlarca dolarlık bir alan yarattığı biliniyor.

a16z yayınladığı 600 milyon dolarlık fon ile ilk defa ‘tamamen oyun endüstrisine’ yatırım yapacak olsa da geçmiş sanal gerçeklik (VR) girişimi olan Oculus ve oyun geliştirme şirketi Zynga gibi oyunla bağlantısı olan şirketlere de yatırım yapmıştı. Bu iki şirket de doğrudan oyun üreticisi olarak ön plana çıkmasa da (Zynga oyun üreticisi olsa da çeşitli farklı sektörlerde de yapımları var) oyun sektörünün önde gelen başarılı isimleri olmayı başardı.

Şirket oyunların özel bir ‘odak’ gerektirdiğine ilişkin inançları olduğunu ve bunun her geçen gün pekiştiğini da vurguladı.

Riot Games’in kurucu ortağı Marc Merrill, popüler Axie Infinity blockchain oyununun sahibi Sky Mavis kurucuları Aleks Larsen ve Jeffrey Zirlin ve oyun şirketi Metatheory’nin kurucusu Kevin Lin gibi oyun geliştirme şirketlerinin ve popüler oyunların kurucuları. a16z liderliğindeki bir finansman turunda 24 milyon dolar fona katıldı.

Nisan ortasından bu yana, girişim firmaları ve oyun endüstrisi devleri tarafından Web3 oyunlarına veya Metaverse girişimlerine yaklaşık 3 milyar dolar gibi yüksek yatırım yapıldı.

White Star Capital, oyun ve merkezi olmayan finans (DeFi) yatırımı için 120 milyon dolar sağladı. Framework Ventures, blokzincir oyun projelerine 200 milyon dolar ayırdığını açıkladı. Bu fonların her ikisi de yalnızca Nisan 2022’de toplandı.

Oyun endüstrisinin önde gelen şirketleri de metaverse ve bağlantılı teknolojilere yatırımlar yapmaya devam ediyor. Ünlü Fortnite oyununun yapımcısı Epic Games, geçen ay bir metaverse geliştirmek için Sony ve LEGO’dan 2 milyar dolarlık yatırım almıştı.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Watcher.guru


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.