Metaverse Coin’de Yakım Oranı Basım Oranını Aştı: Bu Yıl İlk!

  • Axie Infinity (AXS) destekçisi bir yatırımcı, AXS ekosistemindeki popüler bir metaverse coin’in önemli bir metriğindeki ilginç değişimi fark etti. Yatırımcıya göre Smooth Love Potion’ın (SLP) yakım oranı, Ağustos 2021’den bu yana ilk defa basım oranını aştı. Peki bu ne ifade ediyor?

Axie Infinity on-chain oyun ekosisteminin iki temel kripto para biriminden biri olan Smooth Love Potion (SLP) platformun tokenomiklerinin temelini oluşturuyor. Bu nedenle GameFi meraklıları, bu metaverse coin’in de metriklerini yakından izliyor.

Axie Infinity’nin SLP yakım/basım oranı negatif oldu

Axie Infinity (AXS) yatırımcısı olan @maxbrand99, oyunun tokenomiklerinde gerçekleşen alışılmadık modeli göstermek için Twitter’dan paylaşımda bulundu. Gözlemlerine göre, Axie Infinity ekibi son günlerde bastığından daha fazla Smooth Love Potion’ı (SLP) imha etti.

Coin burn (coin yakımı), kripto varlıklarının piyasa değerini yüksek tutmak ve enflasyonu dengelemeye çalışmak için kullanılan bir yöntemdir. Teoride, bir coin’in arzının büyük bir kısmı ortadan kaldırıldığında, o coin’e olan talepte bir artış görülür ve sonuç olarak fiyat fırlar. SLP’de yakım oranının basım oranını aşmasının da bu yüzden pozitif bir gelişme olduğu düşünülüyor.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere,  bu durum 14 Temmuz 2022’de ortaya çıktı. AXS destekçisi trader paylaştığı tweet’te aynı durumun daha önce de neredeyse bir yıl önce Ağustos 2021’de meydana geldiğini belirtti. Daha önce basım oranından düşük olan SLP token yakım oranı, 26 Haziran 2022’den bu yana artmaya başlamıştı.

Bununla birlikte, son 10 gün içinde yakım oranındaki artış, SLP token basım oranındaki düşüşle aynı zamana denk geldi. Bu metriklerin yanı sıra Axie Infinity’de de ilginç gelişmeler yaşanıyor. 14 Temmuz’da başlatılan özel “yetiştirme/breed” kampanyası Lunacian Summer’ı başlatan Axie Infinity, kullanıcıların ilgisini ekosistemde tutmaya çalışıyor. Bu kampanya devam ederken, Axie Infinity hayranları, Axie’leri için özel “skin’ler” elde edebiliyorlar.

SLP ATH’sinin %99 altında işlem görüyor

Daha önce, yukarıda bahsedilen Lunacian Summer gibi bu tür kampanyalar 2018 ve 2019’un üçüncü çeyreğind başlatılmıştı; meraklılar benzersiz “Yaz Eksenleri” yaratabildi ve bunları oyun mekanizmalarında kullanabildi.

Lunacian Summer’ın piyasaya sürülmesinin ardından, SLP token fiyatı yüzde 17,6’dan fazla artarak 0,0034 dolardan 0,004 doların üzerine çıkmıştı. Bununla birlikte, GameFi ağır sıkletleri arasında en kötü performans gösterenlerden biri olmaya devam eden SLP token, bütün bu gelişmelere rağmen Mayıs 2021’de kaydedilen tüm zamanların en yüksek seviyesinin hala yüzde 99 aşağısında işlem görüyor.

Duyuru sonrası ulaştığı fiyattan hafif bir düzeltme yaşayan SLP token, son 24 saatte yüzde 1’in üzerinde bir artışla yazım sırasında 0,00395673 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Daha önce Bloomberg Crypto, Axie Infinity’nin tokenomiklerinin yükselişini ve düşüşünü kapsayan bir uzun yazı yayınlamış ve Axie Infinity meraklılarından biri, tam zamanlı oyuncularının çoğunun McDonald’s’ta çalışmayı değendirmeleri gerektiğini ve McDonald’s’ta bu aşırı abartılı oyunu oynayarak kazandıklarından daha fazla para kazanabileceklerini iddia etti.

Fiyat hareketlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Utoday


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.