Meta, Kripto Projesi Novi’yi Sonlandırdı! – İşte Yeni Proje

Sosyal medya devi Meta Platforms (eski adıyla Facebook), kripto projesi (dijital cüzdan) Novi’nin sonlandırıldığını duyurdu. Cüzdanda para tutan kullanıcıların en kısa sürede paralarını çekmesini tavsiye eden şirket, yeni bir projesini daha duyurdu. Meta CEO’su Mark Zuckerberg ise metaverse cüzdanı tanıttı.

Facebook’un da sahibi Meta Platforms Inc., Cuma günü yaptığı açıklamada, kripto projesi pilot denemesi Novi‘nin “yakında sona ereceğini” duyurdu.

Cuma günkü duyuruda Meta, 21 Temmuz’dan itibaren kullanıcıların Novi hesaplarına artık para ekleyemeyeceklerini de açıkladı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, ayrıca 1 Eylül’den itibaren hem Novi uygulaması hem de “Whatsapp entegrasyonu” artık kullanılamayacak ve kullanıcılar hesaplarına giriş yapamayacak.

Şirket, kullanıcılara Novi cüzdanda yer alan bakiyelerini 1 Eylül’den önce çekmelerini tavsiye etti. Bu tarihten sonra kalan para, Novi hesaplarında listelenen banka hesaplarına veya banka kartlarına aktarılacak.

Novi Yerine Metaverse Cüzdan

Novi, web sitesinde, kullanıcıların kripto para birimini kullanarak hiçbir ücret ödemeden anında para transfer etmelerini sağlayan dijital bir cüzdan olduğu şeklinde tanıtım yapmıştı. Meta, Novi’yi geçen Ekim ayında Coinbase ortalığıyla beta olarak kullanıma açmıştı.

Novi hesap bakiyeleri, düzenlemeye tabi bir kuruluş olan Paxos Trust Company tarafından çıkarılan bir stabilcoin USDP’de tutuluyordu. Meta nihayetinde hizmet için eskiden Libra olan kripto para birimi Diem’i kullanmayı planladı. Ancak şirket birden fazla düzenleyici engelle karşılaştı ve sonunda planından vazgeçti. Ocak ayında Silvergate Capital, Diem Group’tan (‘Diem’) blok zinciri tabanlı bir ödeme ağı işletmekle ilgili fikri mülkiyet ve diğer teknoloji varlıklarını aldığını söyledi.

CEO Mark Zuckerberg geçen hafta, şirketinin milyarlarca insanı metaverse kullanmaya teşvik etmeyi hedeflediğini ve Meta için büyük bir gelir elde etmek istediğini belirtti.

Zuckerberg ayrıca 22 Haziran’da Facebook Pay’in Meta Pay olarak yeniden markalandığını duyurdu. Ayrıca, metaverse için bir dijital cüzdan tanıttı. Facebook kurucu ortağı, “Mevcut özelliklerin ötesinde, yeni bir şey üzerinde çalışıyoruz: kimliğinizi, neye sahip olduğunuzu ve nasıl ödeme yaptığınızı güvenli bir şekilde yönetmenize izin veren meta veri deposu için bir cüzdan.”

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : News.Bitcoin


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.