Merkez Bankaları Açıkladı, Dolar, Euro Düştü, Bitcoin Yükseldi!

Avrupa Merkez Bankası resesyona giren Avrupa ekonomisini hareketlendirmek için beklenen adımı attı. Avrupa Merkez Bankası mevduat faizlerini indirdi ve piyasaya para arzını arttırdı. Bu sayede aylar önce sinyalleri verilen genişlemeci para politikasına geçiş başladı. Bu kararla beraber dolar, euro ve Bitcoin hareketlendi.

ECB’nin yaptığı açıklamaya göre mevduat faizi %-0.4’ten %-0.5’e indirilirken, Kasım ayından itibaren ayda 20 milyar euro tahvil alımına başlanacak.

Bunun yanında günün diğer beklenen açıklaması da geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 325 baz puan düşürerek yüzde 19,75’ten yüzde 16,50’ye çekti.

Bu gelişmelere dolar ve euro, TL karşısında sert tepkiler verdi. TCMB’nın kararından sonra 5.76 seviyesinde bulunan dolar 5.65 seviyesine kadar geriledi. 6.35 seviyesinde bulunan euro ise 6.20 seviyesine kadar geriledi. Daha sonra ise kurlarda bir miktar toparlanma yaşandı. Haber saatine göre güncel kurlarda, dolar: 5.69 iken euro: 6.27 seviyesinde bulunuyor.

Avrupa merkez bankasının kararından sonra ise Euro/Dolar paritesi yaklaşık %1’lik bir değer kaybına uğradı. Daha sonra ise bu kayıp telafi edildi ve parite normale döndü.

Bitcoin ise dünyada gerçekleşen genişlemeci para politikasına olumlu bir tepki verdi. Bitcoin gün içinde yükselen bir grafik yakaladı. Piyasanın lider kripto parası merkez bankalarından gelen katarlar sonucunda ise yükselen grafiğine devam etti. Gün içinde ise dolar karşısında yaklaşık olarak %1.5 değer kazandı. Bitcoin Türkiye saati ile 17:00’da 10.300 dolar civarında seyrediyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 2 )

Sizde yorumunuzu ekleyin, görüş bildirin.

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.