Mayıs 2010’da Çıkarılmış 50 Adet Bitcoin, Gizemli Bir Şekilde Bitfinex’e Taşındı

2010 yılında çıkarılan 50 adet Bitcoin, popüler kripto para borsası Bitfinex’e ait gibi görünen sıcak bir cüzdana taşındı.

Yaklaşık 500.000 dolar değerindeki Bitcoin, birkaç gün önce Bitfinex’in sıcak cüzdanlarından birine taşındı. Söz konusu BTC’nin Mayıs 2010’da çıkarılmış ve o zamandan beri dokunulmamış olması gerçeği olmasaydı, bu sıradan bir işlem gibi görünebilirdi. O dönem de Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto hala aktif olarak işlem yapıyordu.

Satoshi’nin Döneminden 50 BTC

Birkaç gün önce heyecan verici bir işlem gerçekleşti. 1 Ekim 2020’de birisi, popüler kripto para borsası Bitfinex’e ait gibi görünen bir cüzdana 500.000 doların biraz üzerinde bir değere sahip 50 BTC gönderdi.

Bu sıradan bir günlük işlem gibi görünse de, gönderen adres daha yakından incelendiğinde, bunun şimdiye kadar gerçekleştirdiği yalnızca ikinci işlem olduğu ortaya çıktı. İlki, 25 Mayıs 2010’da gerçekleşmişti ve bir blok ödülüydü. Bu, adresin Bitcoin ağında bir blok madenciliği için on yıl önce 50 BTC aldığı ve o zamandan beri onlara dokunmadığı anlamına geliyor.

Söylemeye gerek yok, bu uzun zamanın karşılığını fazlasıyla aldı çünkü o zamanlar BTC neredeyse değersizdi. Bunun, Bitcoin ağının yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun hala aktif olduğu dönemlerde olması da oldukça ilginç. Popüler forum Bitcointalk’tan gelen veriler, Satoshi’nin son etkinliğinin Aralık 2010’da olduğunu gösteriyor.

BTC Fiyatı Sabit

Eski adreslerden gelen Bitcoin’ler ilk kez bir borsaya gönderilmiyor. Bu yılın Mayıs ayında, birinin 2009’da çıkarılan 50 BTC’yi bilinmeyen bir cüzdana gönderdiği ortaya çıkmıştı. Pek çok topluluk üyesi, bunun gerçekten de Satoshi olabileceğini ve daha fazla hareketin geleceği korkusunun bir sonucu olarak fiyatın düştüğünü varsaydı.

Bu kez durum böyle değil. Konuyla ilgili yorum yapan Binance CEO’su Changpeng Zhao, “geçen sefer (5 ay önce) bu %7’lik bir düşüşle bağlantılıydı. Bu, önemsiz. Korelasyon nedenselliği kanıtlamaz, lol.” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.