Mastercard, Kripto Para Ödemelerini Bu Yıl Başlatacak!

Küresel ödeme devi Mastercard dün, kripto para birimlerini bu yılın sonlarında doğrudan ağında desteklemeye başlayacağını duyurdu. Ödeme devi, toplu verileri analiz etti ve müşterilerinin çoğunun kartlarını dijital varlıklar satın almak için kullandığını gördü.

Mastercard, kripto para birimlerinin artık ödeme sisteminin daha önemli bir bileşeni haline geldiğini fark etti ve bu nedenle müşterilere, trader’lara ve işletmelere dijital değeri istedikleri şekilde taşıma seçeneği sunmak istiyorlar.

“Bu bir seçim meselesi. MasterCard, kripto para birimlerini kullanmaya başlamanızı önermek yerine, hem müşterilerin hem de işletmelerin dijital varlıkları taşımasını sağlamak için alternatif sunuyor.”

Ödeme şirketi şu anda değişikliğe hazırlanıyor ve hangi dijital varlıkların destekleneceğine karar veriyor. Pek çok kripto para birimi, uyumluluk önlemlerini sıkılaştırmaları gerektiğinden Mastercard’ın gereksinimlerini karşılamayacaktır. Şirket “güvenilirliği ve güvenliği” sayesinde stablecoin seçeneklerini desteklemeyi planladığını belirtirken, entegre edeceği kripto para birimleri hakkında bilgi vermedi.

Mastercard dijital bir varlıkta onu desteklemeden önce arayacağı dört kriteri şöyle açıkladı: Tüketici gizliliği ve güvenliği, sıkı Müşterini Tanı (Know Your Customer, KYC) uyumluluğu, yerel yasa ve düzenlemelere bağlılık, ödeme aracı olabilmesi için istikrarlı fiyata sahip olması ve tüketiciyi koruması. Son ve en önemli konu olarak, Mastercard, kredi kartlarında olduğu gibi aynı yüksek standartta tüketici korumalarını sunabilmeli. Bu durumun temelinde, müşteri bilgilerini gizli ve güvende tutmak yer alıyor.

Mastercard, geçen yıl BitPay ve Wirex için kripto para birimi kartları ve bu yıl kripto borsası LVL için kripto para birimi kartları oluşturma gibi birçok kripto işbirliğine dahil oldu. Ayrıca, şu anda çeşitli hükümetlerle merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) geliştirilmesi konusunda çalışıyor ve geçen yıl bankaların CBDC’leri değerlendirmesine yardımcı olmak için bir test platformu başlattı. Ödeme şirketi halihazırda 89 blockchain patenti ve bekleyen 285 blockchain başvurusu da dahil olmak üzere sektördeki en büyük blockchain patent portföylerinden birine sahip. Görünen o ki ödeme devi, kripto geleceğinin bir parçası olmak için çalışıyor.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.