Mayıs 11, 2022

LUNA’nın Çöküşü Bu Altcoin’e Yaradı: %77 Yükseldi!

IntoTheBlock tarafından bildirildiği üzere, tüm kripto piyasası bir gerilemeyle karşı karşıya kalırken Maker’ın (MKR) fiyatı, Terra’nın DeFi’deki hakimiyetininin değişebileceğine yönelik spekülasyonlar üzerine bugün birkaç saat içerisinde yaklaşık yüzde 77’ye varan bir oranda arttı. DAI stabilcoin’inin arkasındaki DeFi token’ı, rakibi Terra’nın UST’sinin düşüşünden faydalanıyor gibi görünüyor.

MakerDAO’nun istikrarı yönetmek için daha etkili bir risk çerçevesine sahip olması, topluluğa Terra’dan daha kararlı olduğu kanıtlamış oldu. UST ve DAI, her zaman ters bir korelasyon içerisinde olmuştur. DAI’nin şu anda iki rakibin daha güvenli yatırımı olması nedeniyle, MKR mevcut piyasa gerilemesi sırasında popülerlik kazandı.

Terra’nın düşüşü sonucunda Maker DeFi’ye hakim olabilir

Maker’ın son 24 saatte yaşadığı fiyat artışı, yatırımcıların UST’nin elde tutma riskine karşı DAI’nin güvenliğini tercih ettiğini gösteriyor. Ethereum tabanlı bir DeFi protokolü olan Maker, yatırımcıların teminatlı sabit para DAI’yi basmalarına olanak tanıyor. Platform ayrıca kullanıcıların Bitcoin, Ethereum gibi bir dizi kriptoyu veya Curve gibi diğer protokollerdeki likidite pozisyonlarını DAI sabit paralarını basmak için kilitlemelerine olanak tanır.

Terra’nın yerel kripto para birimi LUNA, LFG’nin UST stablecoin için 1 milyar dolarlık fon sağlama planlarının başarısız olmasının ardından son 24 saat içinde yüzde 90’dan fazla düşerken, Maker fiyatı ise bir an için 2000 doların üzerine fırladı. Fiyat o zamandan beri geri çekildi ve şu anda yüzde 11’lik bir artışla 1.370 dolar civarında işlem görüyor. Bu ani yükseliş, LUNA fiyatı 1 doların altına düşerken Terra’nın yatırımcılarının Maker’a atlamasının bir sonucu gibi görünüyor.

Ayrıca, UST stabilcoin’inin de-peg’inin kaldırılması, kısa bir süre için DAI’nin piyasa değerine göre dördüncü en büyük stablecoin olmasına yol açtı. Daha önce, Maker’ın DAI stabilcoin’i, UST stabilcoin’e karşı pazar payının önemli bir kısmını kaybetmişti. Terra’nın kurucusu Do Kwon, UST’nin artan popülaritesinin DAI stablecoin’inin ölümüne yol açtığını da öne sürdü.

Yönetişim ve merkezi olmayan risk yönetimi, Maker’ın istikrarını korur ve stabilcoin’i DAI’ya destek sağlar.

DAI aşırı oynaklık sırasında dolar peg’ini nasıl sürdürüyor?

Maker, en eski DeFi projelerinden biri olarak biliniyor. Platform ayrıca kullanıcıların DAI kredisinden destek alarak Bitcoin gibi varlıklara maruz kalmalarını sağlar. Teminatlandırma eşiklerinin altındaki pozisyonlarda düşüşler sırasında, DeFi tokeni pozisyonları tasfiye eder. Bu da DAI’nin aşırı oynaklık dönemlerinde bile ABD doları ile sabit kalmasını sağlar.

UST’den farklı olarak, DAI algoritmik bir stabilcoin değildir, bunun yerine sabit değerini korumak için teminatlı bir rezerv kullanır. Algoritmik stablecoin’lerin hararetli geçmişi göz önüne alındığında, bu onu üstün bir alternatif haline getirebilir.

Fiyat hareketlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz

Kaynak : CoinGape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.