Luke Martin: Bu DeFi Protokolleri Bitcoin’den Daha İyi Performans Gösterecek

Ethereum’un DeFi protokolleri 2021’in başından bu yana Toplam Kilitli Değer (TVL) bazında yaşadığı istikrarlı bir artışla, yeni yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Önde gelen kripto para birimlerindeki son düşüşe rağmen, DeFi sektörünün TVL’si, kısa vadede herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermeden, DeFi Pulse’a göre 22.66 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Trader Luke Martin YouTube kanalı için oluşturduğu yeni bir videoda, Ethereum DeFi’deki bazı önemli protokollerin performansı konusunda oldukça iyimser tahminlerde bulundu. Martin, Bitcoin‘in yakında performans ve kâr açısından bu protokoller tarfaından 3 nedenden ötürü geride bırakılacağına inanıyor: benimseme, kullanım durumları oluşturma ve merkezi alternatiflerden uzaklaşma.

Three Arrows Capital CEO’su Su Zhu’dan alıntı yapan Martin, DeFi token’larının yeni ortaya çıkan bir eşler arası (peer-to-peer) finansal ağda “gerçek mülkiyeti ve katılımı temsil ettiğini” belirtti. Analiste göre yatırımcılar, merkezi olmayan finansın küresel finansal sistemi yerinden etme olasılığının farkına varıyor. Bu nedenle Martin şunları ekledi:

“(…) Kitleler bunu almaya başlıyor, sadece ilk yatırımcılar değil, aynı zamanda daha yavaş hareket eden kripto para yatırımcılarının bile destekledikleri Bitcoin’e meydan okumaya çalışan eski projelerden bazılarında yeniden fiyatlandırma oluyor. Destekledikleri, büyük vizyonları olan ama aslında hiçbir şey inşa etmeyen eski platformlar. Bu para bir yere akacak. Yani ya Bitcoin’e geri dönecek ya da aslında bir şeyler inşa eden milyarlarca dolar kilitli altcoin’e gidecek. Normlar da onu buluyor, sadece keskin yatırımcılar değil. Ek paranın geldiği ve akmaya devam ettiği yer burası.”

Martin’e göre, “aslında hiçbir şey inşa etmeyen” projelere sermaye tahsis eden yatırımcılar, DeFi sektöründe var olan teknoloji ve kullanım durumlarını not ettiler. Bu anlamda Coinbase’in eski CTO’su Balaji Srinivasan, daha özel ve ademi merkeziyetçi sistemler için bir talep tespit etti ve DeFi sektöründe oluşturulan araçların daha kullanılabilir hale geldikçe ortak operasyonlarda yeri olacağını tahmin ediyor.

Martin’in 2021’de en iyi performansa sahip olmasını beklediği ana protokoller arasında şunlar bulunuyor: Yearn Finance, Synthetix, Aave, Uniswap, SushiSwap, Maker, Compound, THORChain, Balancer, Curve Finance, Wrapper NXM, REN, Chainlink ve Band Protocol. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, bu protokollerin performansı son 30 günün en iyileri arasında yer alıyor. Synthetix (SNX) ve Maker (MKR),%214.2 ve %188.3 kazançlar gösteriyor. Buna karşılık, Bitcoin ve Ethereum aynı dönemde sırasıyla %52 ve %82 artış gösterdi.

Son olarak Martin, atıfta bulunulan protokollerin kullanım durumunun, merkezi meslektaşları tarafından oluşturulanlardan daha büyük olacağını belirtti. Trader, merkezi olmayan finansın Bitcoin’in altın karşısında yaptığı gibi, onun yerini alacağını tahmin etti. Martin şu sonuca vardı:

“Bitcoin’e karşı altın gibi düşünün. 100 yıl sonra hangisinin daha yüksek piyasa değerine sahip olacağını düşünüyorsunuz? Bence Bitcoin, DeFi [projelerinin] merkezileştirilmiş muadillerini geçmeye devam edeceği şekilde, altının piyasa değerini çiğnemeye devam edecek.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.