Litvanya’dan Merkez Bankası Dijital Paralarına Destek

Çin merkez bankası’nın yanı sıra Hindistan, Kamboçya ve bir dereceye kadar Avrupa Merkez Bankası’nın ön ilgisini takiben Litvanya Bankası, merkezi olarak çıkarılan ve desteklenen dijital varlıklara dikkat çekti.

CBDC’ler, merkez bankasının dijital parasını doğrudan finansal olmayan kurumlara ve hatta bireylere getirmek için bir araç olabilir. Bank of Lithuania (Litvanya Merkez Bankası) Pazar Altyapı Departmanı’nın baş ekonomisti Aistė Juškaitė konuyu yorumladı.

Juškaitė, CBDC’lerin (merkez bankası dijital para birimi) az gelişmiş ticari bankacılığı olan toplumlarda doğrudan kullanılabileceğine dikkat çekti. Çünkü, bu gibi ülkeler hem nakit hem de elektronik ödemelere daha zor erişime sahip. CBDC’ler paradır, çünkü merkez bankası tarafından desteklenirler ve dijital nakit olarak kullanılabilirler. Yeterli güvenle, bu likiditeye erişim daha fazla güven kazanabilir. Juškaitė ek olarak bu varlıkların, şu anda diğer mevcut özel kripto paralar gibi bir şey olmayacağını söyledi.

Bank of Lithuania ( Litvanya Merkez Bankası), 2015’ten bu yana Euro kullanan merkez bankalarının, Eurosystem’inin bir parçasıdır. Merkez bankasının kendi para politikası yoktur ve teorik olarak, bu fikir ortaya çıkarsa Avrupa Merkez Bankası tarafından yayınlanan CBDC’leri kullanabilir.

Şimdilik, özel sektör, bankacılık sektörünün yetersizliklerinin olduğu bu alanda yenilik yapmaya karar verdi. Ancak Juškaitė, düzenleyicilerin ve bankaların bu değişime öncülük etmesi gerektiğine inanıyor. Ona göre CBDC’ler, eğrinin ötesine geçmenin ve özel stabilcoinlere kıyasla daha güvenilir bir ürün sunmanın yolu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.