Libra Başkanı Marcus: “Libra İçin Facebook’a Güvenmeniz Gerekmez”

0

Facebook’un beklenen para birimi Libra, açıklandığı günden beri tartışmalara konu oluyor. Öyle ki Libra için düzenleyiciler projenin, iptal edilmesi ve ertelenmesi gibi dile getirilen konular üzerinde araştırma yapıyorlar.

Her şeyden öte Facebook’un doğum yeri olan ABD’de bile Libra için karşı çıkmalar hız kesmiyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook’un blockchain lideri David Marcus, ABD’li yetkililerce sorgulanmıştı.

İngiliz yetkililer ise gelecek olan para biriminin çok fazla güç getireceği ve finans dünyasını zora sokabileceği düşüncesindeler.

Marcus, ABD’deki senatörlere “Libra’nın avantajlarından yararlanmak için Facebook’a güvenmek zorunda değilsiniz” derken, Terazi’yle ilgili endişelerden bazılarını ele aldı.

İngiliz politikacı ve Dijital, Kültür, Medya ve Spor komitesi başkanı Damian Collins Cambridge Analytica veri skandallarının ardından suç duyurusunda bulundu. Collins, Facebook’un kendisini git gide ülkesine benzetmeye çalıştığını ileri sürdü.

Collins Libra için yaptığı açıklamada,

Fiziksel sınırları olmayan ancak temelde Zuckerberg’e bağlı olan küresel topluluğa sahip küresel bir organizasyon .

Collins şunları da ekledi:

“Eğer Facebook tarafından yaratılan, kimsenin sorgulayamadığı veya sorgulayamayacağı bir ödeme sisteminden bahsedeceksek, kaygımız bu sistemin dolandırıcılığa açık olacağı yönde olmalıdır.”

Bu sert tepkilerin sonunda İngiliz parlementosunun ABD’yi takip eden kararlar alınır mı bilinmez fakat Collins ve sosyal medya devinin arasındaki bu gerilim suların durulmayacağının işareti olabilir.

Kaynak: cryptodaily

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın