Kripto Varlıklar Finans Alanını Demokratikleştirmeyi Amaçlıyor

Bitcoin önderliğinde, kripto para birimleri yüce özlemlerle doğdu. Onu çalıştıran devrim niteliğindeki blockchain teknolojisi sayesinde dijital para, finansal oyun alanını, bankalar gibi aracıları ortadan kaldırmayı ve hatta fiat’ı tamamen değiştirmeyi amaçlıyordu. Kripto Paralar, liberteryen okul çocuğunun hayal dünyasıydı. Kimse yüksek tutkuları için meraklıları suçlayamazken gerçek şu ki, ne bankalar ne de fiat para birimleri gitmedi. Kripto paralar da şimdilik tehdit oluşturmuyor.

Bununla birlikte, geleneksel sermaye piyasaları blockchain teknolojisi ve dijital varlıkları birleştirmeye başlıyor. Koronavirüs pandemisi sadece süreci hızlandırıyor.

Fikir, kripto para biriminin, tıpkı internetin içeriği ve fırsatı demokratikleştirdiği gibi finansı demokratikleştirmesiydi. Bu, yer alan herkesin defalarca duyduğu dijital para birimi için bir durumdu. İnternetten önce içerik oluşturma sadece gazetecilere ayrılmıştı. Bugün, ortalama bir insanın dünyanın görmesi için düzenli içerik yayınlamaması neredeyse tuhaf. Aynı şey bugün finans için de geçerlidir. Sosyal medya içerikleri demokratikleştirmek, dijital varlıklar finansı demokratikleştirmeye yöneliktir.

Blockchain Avantajları

Ancak bu iddialı hedeflere ulaşmak için kripto para birimleri ne yapabilir? Blockchain, blockchain ve blockchain. Blockchain, Aracıyı ortadan kaldırarak, insanların geleneksel finansal kurumların getirdiği zahmetli ücretleri, faiz oranlarını ve diğer kısıtlamaları atlamasını sağlar.

Bugün itibariyle, Bitcoin yaygın bir şekilde benimsenmedi. Elbette, fiyatı 8.000 ila 11.000 Dolar arasında istikrar kazandı. Kripto para biriminin ölçeklenebilirlik sorununun çözümü olarak kabul edilen ödeme protokolü Lightning Network ödemesinde iyileştirmeler yapıldı. Ancak Bitcoin veya başka bir altcoinin herhangi bir şeyi demokratikleştirmesi için büyük ölçekte benimsenmesi gerekecektir.

Anahtar, geleneksel finans kurumlarını devirmekte değil, onları gelen BT sistemlerinden çok daha üstün olan blockchain teknolojisine uyarlamakta yatmaktadır.

Kripto para, önemli varlık sınıflarını blockchain üzerine koyma ve bunları dijital hale getirme sürecini ifade eder. Böylece bugün mevcut olmayan küçük paylaşımlara bölünebilirler. Bu hisselerin her biri blok zincirinde bir jetonla temsil edilir. Bu da, blockchain teknolojisinin doğasında bulunan daha büyük güvenlik sunar.

Kripto para dünyada, özellikle kıtanın finansal geleceğini şekillendirmeye başladığı Avrupa’da yavaşça yayılıyor. Örneğin Malta, dijital varlıkları ve blockchain’i yöneten yasal bir çerçeveyi benimseyen ilk ülke oldu. Malta’nın Dağıtılmış Defter Teknolojileri (DLT) çerçevesi, jetonlu, denetimli bir ortamda yeni iş fırsatları yaratıyor.

Kripto paraların avantajları arasında likidite ve erişilebilirlik sayılabilir. Kripto varlıklar kolayca alınıp satılabilir ve daha düşük ücretlerle çok sayıda yatırımcıya dağıtılabilir. Bugün, menkul kıymet yatırımları çoğunlukla yüksek gelirli bireylerle sınırlıdır. Bir varlığın tamamı yerine sadece bir kısmını satın almak, yatırım yapmak isteyen ortalama insanlar için daha ekonomiktir.

Dünyayı değiştiren çoğu teknolojide olduğu gibi, kripto, gerçek değişimi sağlamak için onları yıkmak yerine mevcut sistemlerle çalışacaktır. Gelecekte Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinde ne olursa olsun, blockchain ve kripto para içeren daha fazla sayıda geleneksel finansal kurum görmeye başlayacağız. Sonuç olarak daha fazla sayıda insan sermaye piyasalarına katılacak.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.