Kripto Soygunları ve Dolandırıcılığı 2019’un İlk Çeyreğinde 1.2 Milyar Dolara Ulaştı

0

CipherTrace, 2019’un ilk çeyreğinde dijital varlıklarla borsalarda yapılan hırsızlıkların ve dolandırıcılıkların 1.2 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Bu üç aylık rakam kripto ile ilişkili tüm hırsızlıkların ve dolandırıcılıkların yüzde 70’ine eşit ve 2018’de kaydedilen kripto para kaybı, 1.7 milyar dolara yakın.

Blockchain güvenlik firmasının raporu, döviz kontrollü cüzdanlardan gelen hırsızlıkların son çeyrekte 356 milyon dolara ulaştığını ve dolandırıcılık veya yanlış tahsis edilmiş fonlar sebebiyle zararların 851 milyon dolara ulaştığını belirtti. Tahmin ayrıca, 190 milyon CAD ( yaklaşık 145 milyon dolar) değerinde kilitlenme yaşayan Kanada kripto borsası QuadrigaCX’in talihsizliğinide içeriyor.

CipherTrace CEO’su Dave Jevans, raporda yaptığı açıklamada, Reuters’a şunları söyledi:

“Yönetmeliklerin hala zayıf bir şekilde uygulanması sebebiyle Kripto suçları daha da kötüleşiyor. Avrupa kripto düzenlemelerini henüz uygulamadı ve siber suç topluluğu gittikçe büyüyor. Ayrıca, hırsızlık veya dolandırıcılık gibi içeriden öğrenilen konular, çoğunlukla düzenlemelerin zayıf olduğu ABD dışındaki operasyonlar nedeniyle ya da yüz milyonlarca insanı yöneten kripto para birimlerindeki genç yönetim ekiplerinin açgözlülüğü ve yanlış yönetiminden dolayı büyüyor.

Kripto borsalarına yapılan saldırılar

QuadrigaCX dışında, birçok başka dijital döviz borsası da bu yıl birçok saldırıya uğradığını bildirdi. İlk yayınlanan kripto soygunu Yeni Zelanda merkezli olan Cryptopia’da yapıldı. Resmi rakamlar henüz açıklanmamış olmasına rağmen, üçüncü taraf tahminlerine zararları en az 16 milyon dolar.

Mart ayında, Güney Kore’de ki en büyük kripto borsası olan Bithumb, borsanın üçüncü kez saldırıya uğradığını duyurdu. Borsa, zarar açıklamama eğilimini izledi, ancak blockchain analiz şirketleri, uzlaşılan tutarı 19 milyon dolar olarak tahmin ediyor.

Bu arada, CypherTrace bu yılın başlarında fon sağlamak amacıyla 15 milyon dolar biriktirdi ve ardından Binance ile ortak oldu.

Şirket ayrıca yakın zamanda ABD merkezli borsalardan kıyı borsalarına yapılan sınır ötesi kripto para işlemlerinin 2019 yılının ilk çeyreğinde yüzde 66’ya yükseldiğini belirtti.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın