Kripto Piyasasında Boğa Sezonu Sona Mı Erdi? İşte Piyasa Uzmanlarının Görüşleri

Bugün kripto piyasasında deprem olarak nitelendirebileceğimiz sert bir düşüş yaşandı ve hala sonlanmış değil. Piyasa şu anda adeta “kan gölüne” dönmüş durumda. Piyasa uzmanları arasından yakın zamanlı bir düzeltme bekleyenler vardı fakat düşüşü tetikleyen sebep, gelişmeyi daha ilginç hale getirdi.

Kimiler bunu bir düşüş sebebi olarak değerlendirmiyor olsa da dün ortaya atılan bir iddianın katalizör etkisi yarattığı düşünülüyor. (Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.) Dahası Türkiye Merkez Bankası’nın kripto ödemelerini yasaklamış olmasının da düşüşte payı olduğunu düşünenler var. Çünkü farklı haber kaynaklarında gelişme “kripto paralar yasaklandı” olarak lanse edildi ve Türkiye’nin aktif bir kripto pazarı olması hasarı daha da büyük hale getirdi.

Sebepler bir yana bundan sonra ne olacağı daha çok merak edilen bir konu. Yatırımcılar “Boğa piyasasının sona mı erdi?” sorusuyla boğuşurken, analistler de görüşlerini paylaştı. Biz de sizler için bu görüşleri derledik.

Öncelikle merak edilen soruya cevap olması açısından yerli trader’lardan Coin Delisi (@CoinDelisi) yatırım tavsiyesi olmadığını vurgulayarak görüşlerini dile getirdi. Trader’a göre boğa sezonu henüz bitmedi. Fakat piyasayı bekleyen uzun süreli bir ayı piyasası yaşanabilir:

“Boğanın bittiğini düşünmüyorum. 2021 Sonbaharında ayı işaretinin geleceğini ve 2022’den itibaren 2-3 yıllık ayı sezonu yaşayacağımızı düşünüyorum. Tekrar ediyorum. Bunlar benim şahsi düşüncemdir. Tutar, tutmaz. Asla YTD”

Yine yerli trader’lardan Jess Coin (@CoinJess) Twitter üzerinden düşüşü değerlendirdi. Trader’a göre ufak düzeltmeler piyasayı daha verimli hale getiriyor:

“Bu ayı piyasası değil. Borsanın hipnotize etkisi altında kalmış longucuları-shortçuları doğrama piyasasıdır. Ve bu sayede ufak düzeltmeler ile piyasa daha verimli hale geliyor. Yani jess tabiri ile; avcı av peşindedir.”

Teknik analist Erhan Ünal (@erhanunall) da ayı piyasası beklentisi olmayanlar arasında. Analiste göre sağlıklı bir düzeltme içerisindeyiz ve düzeltmeden sonra piyasa yukarı yönlü trendine devam edecek:

“Markette bir ayı piyasası beklentim yok. Sadece sağlıklı bir düzeltme olarak görüyorum. (Bitti demiyorum) Kripto piyasası düzeltme bittikten sonra daha yukarılara gideceği düşüncemi korumaktayım.”

Trader ve teknik analist Teknikçi Hoca ise (@TeknikciHoca) kısa ve uzun vadede olmak üzere görüşlerini paylaştı. Analiste göre kısa vadede olumsuz bir görünüm oluşmuş olsa da uzun vadede piyasa hala olumlu:

“Kısa vade olumsuz – uzun vade olumlu. Eğer 1-2 günde işlem yapayım para kazanayım diyorsan olumsuz. Ben sabırlı adamım önemli olan paramın artması beklerim diyorsan olumlu. Vade nedir bunu anlamalı önce.”

Bunların yanında piyasa uzmanlarının ortak bir görüş olarak, yatırımcıları panik olmama konusunda uyardığını belirtmekte fayda var. Piyasanın hangi yönde ilerleyeceği konusunda kimse kesin bir şey söyleyemez, önemli olan yatırımcıların piyasayı dikkatli bir şekilde takip etmesi ve hedeflerini iyi belirlemesidir. Son olarak Erkan Öz’ün bugün paylaştığı kripto piyasası görüşünü dikkate almakta fayda var:

“Kripto paralar emek harcamadan kısa zamanda zengin olma yeri değildir. Dünyanın en zor piyasasına hoş geldiniz.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.