Ocak 5, 2022

Kripto Piyasası, 2021 Yılında Kurumsal Yatırımcılardan Rekor Seviyede Yatırım Aldı

4 Ocak Salı günü, kurumsal kripto yatırım platformu CoinShares, geçen yıl kripto alanındaki kurumsal girişlerle ilgili yıllık istatistikleri paylaştı.

Paylaşılan rapora göre, kriptodaki kurumsal yıllık girişler, 2020’deki 6,8 milyar dolara kıyasla yaklaşık %36’lık bir artışla 9,3 milyar dolar gibi şaşırtıcı bir seviyede gerçekleşti. Ayrıca, toplam kripto varlık ve yatırım ürünleri sayısı da 2021’de 9’dan 15’e çıktı.

Ek olarak, 2020’de 24 ürüne karşı geçen yıl 37 yeni yatırım ürünü piyasaya sürüldü. Bu nedenle, şu anda kripto alanında güçlü kurumsal talep öneren 132 kurumsal kripto ürünü var.

CoinShares raporunda şunları kaydetti:

“2019’dan 2020’ye artış %806 ile önemli ölçüde daha yüksek olsa da, bu verilerin, yönetim altındaki toplam varlıkların (AUM), yılı 2021’de 62,5 milyar dolar olarak tamamladığı ve 2019’un sonunda sadece 2,8 milyar dolarda tamamlaması da göz önüne alındığında, olgunlaşmakta olan bir endüstriyi temsil ettiğine inanıyoruz.”

Bitcoin (BTC), diğer altcoinlere karşı pazardaki net girişleri domine etmeye devam ediyor. CoinShares raporuna göre, Bitcoin 2021’de bir önceki yıla göre %16 artışla 6,3 milyar dolarlık net giriş kaydetti. Öte yandan, Ethereum, 2021’de 1,3 milyar dolarlık net giriş kaydetti. Bir kripto para sepetine sahip diğer çok varlıklı fonlar, 775 milyon dolarlık net girişe tanık oldu.

Dünyanın en büyük dijital varlık yöneticisi Grayscale, AUM’da 43,5 milyar dolar ile pazar hakimiyetini sürdürmeye devam etti. Bunu 4.75 milyar dolar ile CoinShares ve 2.52 milyar dolarlık yatırım ile 3iQ izledi.

Enflasyon Korkuları Ortasında 2022’de Kurumsal Kripto Alımı Devam Edecek

FTX borsasının kurucusu Sam Bankman-Fried, Forbes ile yaptığı son röportajda, kurumsal kripto alımının 2022’de güçlü bir şekilde devam etmesini beklediğini belirtti. SBF, bunun ağırlıklı olarak daha fazla düzenleyici netlikten ve artan enflasyon korkularından kaynaklanacağını düşünüyor. FTX kurucusu röportajında şunları kaydetti:

“Beni temelde iyimser yapan şeyler, ABD’de ve küresel olarak, kurumsal uyum konusunda bir ton yardımcı olabileceğini düşündüğüm asıl konu düzenleyicilerin daha net olmasıdır. Bunların çoğu, ancak düzenleyicilerin hangi tarafta olduğuna karar vermesiyle mümkün olacaktır.

Konuştuğum büyük finans kurumlarının, bankaların, yatırım bankalarının, emeklilik fonlarının tamamı bu sektörle ilgili durumda.”

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Coingape


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.