Mayıs 19, 2022

Kripto Piyasalarında Düşüş Devam Edecek Mi?

Bybit’in yakın tarihli bir kripto raporuna ilişkin veriler, Ethereum katili Solana’da yüksek işlem aktivitesi olduğunu ortaya çıkardı. Ancak analistler, bunun altcoin fiyatlarında yaklaşan bir düşüşe işaret edebileceğini savunuyorlar. XRP, Cardano, Solana ve Dogecoin yakında %90’lık bir çöküşe tanık olabilir.

ABD teknoloji hisselerinde ve S&P 500’deki düşüşün ardından kripto para piyasası bir düzeltmeye tanık oldu. Bitcoin ve Ethereum’un hisse senetleri ile olan korelasyonu son iki ayda yüksek bir seviyedeydi ve bu da kripto para birimi fiyatlarını aşağı çekti.

Bitcoin fiyatı 30.000 dolarlık temel psikolojik seviyenin altına düştü ve altcoin’ler de liderlerini takip etti. Altcoin’ler arasında Ethereum, BNB, XRP, Solana, Cardano, AVAX, Dogecoin ve Polkadot fiyatları sert bir düşüş yaşadı.

Kripto para borsası Luno’nun Birleşik Krallık yöneticisi Sam Kopelman, kripto piyasasının Fed’in para politikası sıkılaştırmasından ve düşen hisse senedi fiyatlarından etkilendiğine inanıyor. Kopelman, Forbes’a şunları söyledi:

“Piyasa, [Terra’nın çökmüş stablecoin’i] UST’nin de-pegging yapmasının yanı sıra daha geniş finansal piyasalardan yayılan korkunun neden olduğu bir korku durumunda kalmaya devam ediyor.”

Kripto para ticaret platformu Bybit tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor, DeFi ekosisteminde Ethereum, Solana, Cardano ve Avalanche’a kilitlenen toplam değerde büyük bir düşüş olduğunu ortaya koydu. Mayıs 2022’nin başından bu yana 84.67 milyar dolarlık bir kayıp yaşandığı için DeFi’de kilitlenen toplam değerde %43’lük bir gerileme oldu.

Kripto ekosistemindeki korku ve volatilite, Solana, XRP, Cardano, Dogecoin, Ethereum ve Avalanche gibi altcoin’lere yatırılan tutarlı bir sermayede çıkış yaşanmasına neden oldu. Altcoin’lerde kilitlenen toplam değer, aktif kullanıcı sayısı, aktivite ve ticaret hacmi açısından Bitcoin’den daha hızlı düştü.

Bybit raporuna göre Solana gibi Ethereum rakipleri kendilerini yüksek verimli kripto para birimi ürünleri olarak sunuyor olsalar da, cansız fiyat performansı, modası geçmiş tahakkuk tasarımlarına ve yanlış hizalanmış teşviklere bağlanabilir.

Solana ağında token sahipleri tarafından stake yoluyla elde edilen gelir ortalamanın altında. Raporda Solana ve Ethereum alternatiflerindeki token modellerinde yenilik ve teşvik eksikliği, protokol gelirindeki kayıp için kritik bir tetikleyici olarak tanımlanıyor.

FxPro kıdemli pazar analisti Alex Kuptsikevich, Forbes’a şunları söyledi:

“Piyasalardaki panik satışları ve yatırımcı kaygısının devam etmesi, panik zirvesinin yaklaştığının habercisi.”

Analistler, Bitcoin fiyatının 20.000 dolara düşebileceğine ve altcoin’lerin devam eden ayı piyasasında %90 düşebileceğine inanıyor.

Fiyat hareketlerini buradan kontrol edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : daily hodl


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.