Kripto Pazarının Sahibi Kim?

0

Kripto pazarı, Satoshi Nakamoto’nun “Bitcoin White Paper” Kitabı yayınlanmasından bu yana sadece 11 yıl olduğu için nispeten yeni. Başlangıçta kripto paralara erişe bilenler sadece teknolojistler, kriptograflar, geliştiriciler ve bilgisayarını Bitcoin madenciliği için kullanan birkaç meraklıydı.

Bu, on yıldan daha uzun bir zaman önceydi ve bugün, finansal dünyadan gelen ve ünlü soyadları olan Bitcoin sahipleri hala çok az.

Kripto para birimlerini çevreleyen göreceli opaklığa rağmen, gerçekten opak olan tek şey, sahibinin adıdır ve bu, yalnızca sahibinin değişmediği durumlarda olur. Bilginin geri kalanı kamuya açıktır, serbestçe erişilebilir ve merkezi değildir.

Blockchain teknolojisinin bu kalitesi, Altın veya Elmas gibi bilmemizin zor olacağı bazı heyecan verici şeyleri bilmemizi sağlar.

Bu blok zinciri dünyasında, insanlar dijital cüzdanlarında para birimlerini depolarlar ve içerikleriyle hareketleri halka açıktır. Dikkate alınacak ve kamuya açık olanlarsa büyüklükler, sahip oldukları token sayısı ve son işlemden bu yana geçen süredir.

Bitcoin

Bitcoin çok demokratik bir dağılıma sahiptir. Cüzdanın %88,99’u Perakendeciler grubuna, %9,59’u yatırımcı grubuna ve sadece %1,41’inin balinalara aittir.

Bu dağıtımdan, Bitcoin pazarının, balina manipülasyonlarına inanıldığı kadar hassas olmadığını ve sahiplerinin çoğunun küçük miktarlara sahip olduğunu tespit edebiliriz.

Ethereum

Ethereum’un ise %61,03’üne perakendeciler, %31,51’ine yatırımcılar, 7,45’ine de balinalar sahip. Ethereum söz konusu olduğunda, yatırımcılar ve balinalar önemli bir yüzde tuttukları için büyük eylemlere karşı daha savunmasız olduğunu görüyoruz.

Litecoin

Litecoin’in % 53.48’i perakendeciler, % 40.91’ini yatırımcılar, % 5.62’sini balinalar elinde tutmaktadır.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın