Aralık 3, 2019

Kripto Pazarının Sahibi Kim?

Kripto pazarı, Satoshi Nakamoto’nun “Bitcoin White Paper” Kitabı yayınlanmasından bu yana sadece 11 yıl olduğu için nispeten yeni. Başlangıçta kripto paralara erişe bilenler sadece teknolojistler, kriptograflar, geliştiriciler ve bilgisayarını Bitcoin madenciliği için kullanan birkaç meraklıydı.

Bu, on yıldan daha uzun bir zaman önceydi ve bugün, finansal dünyadan gelen ve ünlü soyadları olan Bitcoin sahipleri hala çok az.

Kripto para birimlerini çevreleyen göreceli opaklığa rağmen, gerçekten opak olan tek şey, sahibinin adıdır ve bu, yalnızca sahibinin değişmediği durumlarda olur. Bilginin geri kalanı kamuya açıktır, serbestçe erişilebilir ve merkezi değildir.

Blockchain teknolojisinin bu kalitesi, Altın veya Elmas gibi bilmemizin zor olacağı bazı heyecan verici şeyleri bilmemizi sağlar.

Bu blok zinciri dünyasında, insanlar dijital cüzdanlarında para birimlerini depolarlar ve içerikleriyle hareketleri halka açıktır. Dikkate alınacak ve kamuya açık olanlarsa büyüklükler, sahip oldukları token sayısı ve son işlemden bu yana geçen süredir.

Bitcoin

Bitcoin çok demokratik bir dağılıma sahiptir. Cüzdanın %88,99’u Perakendeciler grubuna, %9,59’u yatırımcı grubuna ve sadece %1,41’inin balinalara aittir.

Bu dağıtımdan, Bitcoin pazarının, balina manipülasyonlarına inanıldığı kadar hassas olmadığını ve sahiplerinin çoğunun küçük miktarlara sahip olduğunu tespit edebiliriz.

Ethereum

Ethereum’un ise %61,03’üne perakendeciler, %31,51’ine yatırımcılar, 7,45’ine de balinalar sahip. Ethereum söz konusu olduğunda, yatırımcılar ve balinalar önemli bir yüzde tuttukları için büyük eylemlere karşı daha savunmasız olduğunu görüyoruz.

Litecoin

Litecoin’in % 53.48’i perakendeciler, % 40.91’ini yatırımcılar, % 5.62’sini balinalar elinde tutmaktadır.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.