Kripto Paralara Bakış Açısı: Visa’ya karşı PayPal ve Square!

Bitcoin’in Kasım 2020’de yaptığı zirveden sonra belli bir düşüş yaşamıştı. Ancak 16 Aralık Çarşamba günü bu yılki kendi rekorunu tazeledi ve Kasım artışını geride bıraktı. Dünya, 2020’den mustarip olsa Bitcoin için yükselişlerle dolu bir yıl oldu. 2020 yılı içerisinde Bitcoin neredeyse %200’lük bir artışa tanıklık etti. Bu yükselişin ardında Wall Street yatırımları ve ödeme şirketleri PayPal- Square tarafından gerçekleştirilen kripto para adımları konuşulsa da gizli bir süper kahraman hala köşesinde bekliyor: Visa

Gelecek yıl ödeme ağına Bitcoin ve diğer başlıca kripto para birimlerini dahil edecek olan PayPal ve 2018 yılında 50 milyon dolar değerinde Bitcoin alarak kendi uygulaması Cash’de listeleyen Square ödeme şirketlerinin tekil adımlarının yanında, Visa’nın gerçekleştirdiği ortaklıklar belki de çoğu kesim için fark edilmedi. Ancak Visa cephesi uzun süredir kripto para dünyasında önemli adımlar atıyor. Bu adımlar kripto para dünyasında öncülüklere işaret ediyor ve artışın da devamının habercisi olabilir.

Visa, Yahoo Finance’ye yaptığı açıklamada, 25’in üzerinde kripto varlık şirketiyle çalışmalar yaptıklarını ve bu alanda her geçen gün genişleyen bir ağa sahip olduklarını açıklamıştı. Gelin, birkaç ortaklığına göz atalım.

Visa Destekli Kripto Kartları

Küresel kripto para ticaretinde önde gelen borsalarda Coinbase ile Visa arasında yapılan ortaklık ile beraber, ABD’nin en büyük borsası Coinbase üzerinde kripto para alım-satımlarda kullanılabilen bir banka kartı ortaya çıkartılıdı. Bu kart ile ayrıca ödeme yapan yatırımcılara farklı ödüller de dağıtılıyor. Her ne kadar şuan yatırımcılar artış nedeniyle ellerindeki varlıklarını tutsalar da bu adım ciddi kolaylıklar sağlayabilir.

Bir başka Visa kart desteği de Binance tarafından ortaya çıkıyor. Bu kart ile Binance borsası, kendi kripto parası olan BNB tokenin müşterilerinin cüzdanlarında bulundurdukları miktara bağlı olarak geri ödeme ödülleri sağlıyor. Binance Kart, bu ay içerisinde Avrupa’da müşterilerine teslim edilmeye başlandı.

Bitcoin ödüllendirme uygulaması Fold da para iadesi gibi durumlarda müşterilerine bitcoin özülü dağıtabileceği fiziksel bir Visa kart için anlaştıklarını duyurdu. Bunlara ek olarak kripto faiz borsası BlockFi, yatırımcılarına %1.5 geri iade ödülü dağıtacağı bir Visa kart ortaya çıkartıyor. Bu ve bunun gibi global şirketler ve dahası Visa ile anlaşmalara çoktan vardılar bile.

Visa’nın kendi bünyesinde bu anlaşmalar hakkında açıklamalar yaptığını kamuoyu tarafından pek bilinmemektedir. Zira ortaklık haberlerinin çoğunu kripto para dünyasındaki şirketler tarafından yapıldığını görüyoruz. Fakat geçtiğimiz Temmuz ayında ortaya çıkan bir Visa blog yazısında, ödül platformu Fold ve kripto para borsası Coinbase hakkında bir açıklama yapılmıştı:

“Lisanslı ve düzenlenmiş dijital para platformlarıyla yakın bir şekilde çalışıyoruz. Visa, kullanıcılara değerini derinleştirmek isteyen dijital para cüzdanları için tercih edilen ağ haline geldi. Dünya çapında dijital para harcamayı daha hızlı ve daha kolay hale getiriyor.”

Bu açıklamaların da ötesinde Aralık ayı içerisinde Visa, yeni bir kripto para ortaklık adımını gerçekleştirdi. Circle tarafından hayata geçirilen USDC stabil koin ödeme kolaylığı için ilk adım atılmış oldu. Yatırımcıların USDC kullanarak sınır ötesi ödemeler gerçekleştirebileceği ve herhangi bir kripto para birimine kolaylıkla çevirebileceği bir sistem geliştiriliyor. Ve şaşırılmayacak şekilde Visa, Circle USDC stabil koin için de yeni bir banka kartı için çalışmalar yapıyor.

Son olarak, PayPal ve Square adımlarının da ötesinde Visa tarafının da unutulmaması gerektiği de görülmektedir. Haberi, kripto para dünyası için “paranın geleceği” olarak tanımlayan Visa’nın açıklamalarıyla sonlandırıyoruz;

“Dijital para birimlerinin dijital ödemelerin değerini daha fazla insana ve yere genişletme potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, paranın geleceğinde oynadıkları rolü şekillendirmeye ve desteklemeye yardımcı olmak istiyoruz. “

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.