Kripto Paralar Çok Daha Merkezi Yapıda Olabilir – Rapor

0
Kripto Paralar Çok Daha Merkezi Yapıda Olabilir - Rapor

Savunucularının büyük bir kısmına göre blok zincir ve kripto para teknolojisinin en büyük avantajlarından birisi, belirli bir şirket, merkez bankası veya hükümet tarafından kontrol edilmemesidir. Ancak durum beklenildiği gibi olmayabilir. Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından düzenlenen bir rapor üzerinde çalışan araştırmacılar, sözde merkezi olmayan bu sistemlerde “istenmeyen merkezilikler” olabileceğini tespit ettiler.

Koinfinans.com olarak aktardığımız üzere, Rapor üzerinde çalışan Trail of Bits isimli yazılım güvenlik şirketinin CEO’su Dan Guido, “Topluluk öyle olduğuna inandığı ve anlattığı için blok zincirinin değişmez ve merkezi olmayan bir yapısı olduğu kabul edildi” açıklamasını paylaştı. Kripto para gücünün, pastanın büyük bir kısmına sahip olan insanlar veya kuruluşlar arasında yoğunlaştığına da dikkat çekti.

Trail of Bits, “istenmeyen merkezilikleri”, bir varlığın, onlara mülkiyet kayıtlarını kontrol etme fırsatı verebilecek, merkezi olmayan bir sistem üzerinde hüküm sürdüğü koşullar olarak tanımladı. Raporda ayrıca üç ISP’nin tüm Bitcoin trafiğinin yüzde 60’ını idare ettiği de belirtildi. Bir iletişim düzenleyicisi, bir bilgisayar korsanı veya bu ISS’lerden birinin gözetimine sahip başka biri Bitcoin trafiğini yavaşlatırsa veya durdurursa, bir blok zinciri ağı bozulabilir.

Birçok iddiasına rağmen Bitcoin ağının da zayıflıkları olduğu belirtildi. Rapor, düğümlerin en az %21’inde yer alan ‘çekirdek Bitcoin istemcisinin’ eski ve savunmasız bir sürümünü çalıştığına yer verdi. Bu tür sistemler teorik olarak hacker’ların saldırısına açık olsa da tüm ağın toplam boyutu göz önüne alındığında pek olası görünmüyor. Bu rapordaki eksiklikler her ne kadar teorik boyutta tartışılmış olsa da bu tür açıkların ve eksiklerin var olduğu gerçeği bulunmaktadır.

Bu hafta, Solana blok zincirine dayanan borç verme platformu Solend‘in, operatörün piyasa hareketleri üzerinde önemli bir etkisi olabileceğini belirttiği için, en büyük tek hesabının kontrolünü ele geçirmeye çalıştığı haberleri basında yer almıştı. Söz konusu hamle gerçekleştirilmeye çalışılsa da karşı oylar çok daha etkili çıktı ve hamle iptal edildi.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Hoş geldin hediyeleriyle dolu Kripto Para Borsası Kucoin'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın