Kripto Paralar Belirsizliğini Koruyor, Gidişat Ne Yönde Olacak?

  • Küresel ekonomideki makro gelişmeler ve faiz oranlarındaki artış beklentileri, kripto para piyasalarındaki ralliyi duraklattı ve işleri ters yöne sürükledi.
  • Yaşanan gelişmelere rağmen “Bitcoin karidesleri” birikim yapmaya devam ediyor. Blockchain tarafındaki gelişmelerde ise Cardano ön plana çıkarken, XRP ağ etkinliği de son iki yılın en yüksek seviyelerinde seyrediyor.

Kripto paralar geçtiğimiz hafta güçlü bir duruş sergiledikten sonra tam tersi bir rotaya saptı. Yaşanan düşüşler sonucu toplam piyasa değeri 1 trilyon doların altına geriledi. Bitcoin, 22.800 dolarlık 200 haftalık hareketli ortalamasından (MA) önemli ölçüde geri çekildi ve bunun üzerinde haftalık bir kapanış yapamadı.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, bu seviyeler hala Bitcoin’e karşı bir direnç görevi görmeye devam ediyor. Haber hazırlanırken BTC, 405 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile 21.248 dolardan işlem görüyordu. İlginç bir şekilde, 1 BTC’den az bakiyeye sahip BTC adresleri alımlarına devam etti. On-chain veri sağlayıcı Glassnode ise konuya ilişkin şu sözleri kaydetti:

“1 BTC’den az bakiyeye sahip Bitcoin Karides kohortu, LUNA çöküşünden bu yana dolaşımdaki $BTC arzındaki göreceli varlıklarını %5,2’den %6,0’ın üzerine çıkardı. Bu, toplamda Karides zinciri bakiyelerine eklenen 156 bin BTC’ye eşdeğerdir.”

Bitcoin kripto para

Öte yandan, Bitcoin ve diğer kripto varlıklar, Fed‘in bu haftaki faiz artırımı duyurusunun hemen öncesinde baskı altına girdi. Küresel makro ortam oldukça kırılgan görünüyor ve enflasyon yükselmeye devam ediyor. Analistler, ABD Merkez Bankası’nın 75 baz puanlık faiz artırımı beklentisini sürdürürken. Bazı uzmanlar, yükselen enflasyonu dizginlemek için 100 baz puanlık bir faiz artırımı olasılığını da tartışmaya devam ediyor.

Ethereum ve Diğer Kripto Paralar da Baskı Altında

Ethereum‘un öncülük ettiği altcoin dünyası da geçen hafta keskin bir toparlanma yaşadı. Ayrıca, Ethereum’a kurumsal ilgi de son zamanlarda artmaya devam etti. Bununla birlikte, daha geniş kripto alanındaki geri çekilme, Ethereum ve diğer altcoinler üzerinde de baskı oluşturuyor.

Geçtiğimiz Pazar günü, ETH fiyatı 1.640 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Ancak, son iki günde yüzde 10’dan fazla düzeltme yaptı ve şu anda 1.450 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Son birkaç saat içinde ETH fiyatı, adres aktivitesinde ani bir artışın ardından gün içi en düşük seviyesi olan 1.360 dolardan yükseldi.

Son ETH fiyat rallisi, The Merge yükseltmesinin Eylül ayı ortalarında gerçekleşeceği haberi üzerine gelmişti. Ethereum dışında diğer büyük altcoinlerde bir düzeltme kaydetti.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak KoinFinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Crypto News Flash


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.