Kripto Para Sektörüne SPK Denetimi

Tüm dünyayla birlikte Türkiye’de de kripto para sektörü gelişmeye devam ediyor. Bu gelişmeyle birlikte yasal düzenleme ihtiyacı da artış gösteriyor. Konuyla ilgili olarakta Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) için harekete geçiyor.

Türkiye de yaklaşık olarak 1 milyon yatırımcısı olduğu düşünülen kripto para endüstrisi hızla büyümeye devam ediyor. Türkiye pazarı bu şekliyle kripto varlık ilgisi bakımından dünya listesinde önemli bir sıralamaya sahip. Ama şu an için konuyla ilgili olarak Türkiye’de herhangi bir yasal altyapı ve düzenleme yok. Hal böyle olunca kamu otoriteleri Türkiye’de kripto paralarla ilgili endişelerini dile getirerek SPK’nın denetim ve düzenleme yapmasını istedi.

Hürriyet gazetesinin paylaştığı bilgilere göre söz konusu endişelerin başlıca sebepleri; gün geçtikçe yaygınlaşan bu dijital varlıkların manipulatif amaçlarla kullanılabilmesi ve herhangi bir içsel değerlerinin bulunmaması. Bu sebeplerin üzerine SPK tarafından, hem kripto paralara hem de aracı kurumlara yönelik denetimlerin başlayacağı bilgisine ulaşıldı.

Ülkemizde durum bu şekilde fakat Çin ve Japonya gibi ülkeler kripto para yasalarıyla ilgili olarak önemli adımlar attı. Türkiye ne tür ilerlemeler kaydedecek önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.