Ocak 29, 2022

Kripto Para Piyasalarındaki Son Düşüş, Kurumsal Yatırımcıları Uzaklaştırdı Mı?

İki kripto para uzmanına göre, kripto para piyasasının 2022’nin başındaki hareketli yolculuğu, kurumsal yatırımcıları caydıracak gibi görünmüyor.

Bitcoin bu yıl şu ana kadar %20 oranında değer kaybetti. En büyük altcoin olan Ethereum da, bu yıl %33 oranında kayıp yaşadı. CoinMarketCap’e göre, kripto para piyasası bir bütün olarak Cuma günkü seansta %24 düşüşle yaklaşık 1.67 trilyon dolarlık bir toplam değer kaydetti.

Hisse senetleri de bu yıl ciddi kayıplara maruz kaldı, çünkü yatırımcılar varlıkları krize hazırlanmak için yeniden fiyatladılar. Federal Rezerv’in enflasyonu dizginlemek için bu yıl faiz oranlarını en az dört kez artırması bekleniyor.

Bununla birlikte Bitcoin IRA’nın COO’su ve kurucu ortağı Chris Kline da piyasanın mevcut durumunu şu sözlerle değerlendirdi:

“Bu yıl başlamak için hemen hemen her şey yolunda. Bitcoin ve genel olarak kripto daha çok volatiliteye sahipler, çünkü bunlar bir yılda %100 artacak türde coin’ler. S&P veya Dow Jones’un bunu yaptığını göremezsiniz. Bu yüzden karşılaştırma tutmak önemli.” 

Son aylardaki satışa karşın, kripto piyasası geçen yıl genel olarak büyük kazançlar elde etti. En çok işlem gören kripto para birimi olan Bitcoin, 2021’de %60 arttı. Ethereum ise %400’lük çarpıcı bir sıçrama kaydetti. Kline, kazançların çoğunun yatırım bankası Goldman Sachs gibi iş ve yatırım stratejilerinin bir parçası olarak Bitcoin’i benimseyen kurumlar tarafından yönlendirildiğini söyledi.

Kline, 2009 yılında ilk kez piyasaya sürülen Bitcoin’in “ergenlik evrelerinde” olduğunu ve bir varlık sınıfının ilk yıllarında volatilitenin yüksek olma eğiliminde olduğunu ekledi.

“Kurumları korkutuyor gibi görünmüyor. Aslında, bundan çıkar sağlıyorlar. El Salvador geçen hafta [daha fazla] Bitcoin satın aldı. MicroStrategy daha fazla satın aldı ve yeni oyuncular bu alanda konumlanıyor.” 

El Salvador başkanı Nayib Bukele, geçen hafta yaptığı açıklamada, fiyat düştüğü için “sadece 15 milyon dolara” 410 Bitcoin satın aldığını söyledi. Kurumsal analitik yazılım üreticisi MicroStrategy de Aralık ayında Bitcoin’in fiyat düşüşünden yararlandı ve 94 milyon dolar değerinde dijital para satın aldı. CEO Michael Saylor geçen hafta Bloomberg’e, kripto para biriminin fiyat düşüşüne rağmen Bitcoin satın alma planını değiştirme planı olmadığını söyledi.

Bunların yanında milyarder yatırımcı Mark Cuban tarafından desteklenen merkezi olmayan bir borsa olan Injective Labs’ın CEO’su ve kurucu ortağı Eric Chen, finans firmalarının yatırımcıların dijital varlıklara yatırım yapmalarını önerdiğini söyledi.

“Bence fiyat volatilitesi veya genel piyasa satışları, bugün itibariyle kurumsal çıkarları etkilemedi.” 

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Markets Insider


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.