Kripto Para Birimi Sahipleri, Kara Paraya Göz mü Yumuyor?

BitMEX kurucuları, Seyşeller’e katılarak ABD yasalarına uymayı reddetti.

Federal savcılar, BitMEX dijital varlık borsasının, kripto türevlerinin öncüsünde yeterli bir kara para aklamayı önleme programını ilerletemediğini dile getirdi.

ABD Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu aracılığıyla bir hukuk davası eşliğinde iddianame başladı. İddianame; kripto para birimi türevleri piyasasını ortaya koyan ve perakende yatırımcıların anlaması kolay olan kalıcı Bitcoin vadeli işlemleri icat eden şirket için kara bir göz durumuna geldi.

Savcılar, yöneticilerden birinin yetkililere rüşvet teklif etmenin “bir hindistan cevizine” karşılık olduğunu dile getirdi.

FBI müdür yardımcısı William F. Sweeney Jr. şu cümleleri söyledi:

“İddia ettikleri suçlarının bedelinin tropikal meyvelerle ödenmeyeceğini yakında öğrenecekler, bunun yerine para cezaları, tazminat ve federal hapis cezası gelecek.”

Bitcoin ve BitMEX

Kripto para birimlerinde bir numara olan Bitcoin, perşembe günü erken saatlerde elde edilen kazançları sıfırladı. Aynı zamanda ücretlerin duyurulmasından sonra yüzde 1,8 kadar alçalarak, yaklaşık 10.500 dolar seviyesine ulaştı. Aralık ayından günümüze kadar yaklaşık yüzde 50 yükseldi. 2018 yılında yüzde 73 alçaldıktan sonra 2019’da yüzde 95 arttı. Bu dalgalanma son yıllarda devam ediyor.

BitMEX’in yönetmenleri Arthur Hayes, Benjamin Delo ve Samuel Reed; beş yıl hapis cezası sağlayan Banka Gizlilik Yasasına ve eylemi ihlal etmekle suçlandı. Borsanın ilk çalışanı ve sonrasında iş geliştirme başkanı olan Gregory Dwyer; aynı suçlamalara tabi tutuldu. Savcılar; Bay Reed’in bu sabah Massachusetts’te tutuklandığını, geri kalanının ise hala bulunamadığını dile getirdi.

BitMEX Temsilcileri, Ücretlerle İlgili Yorum Taleplerine Geç Cevap Verdi

Aylar boyunca BitMEX, dünyanın en büyük kripto türev borsası olarak anıldı. Şu anda ise Binance’in ardından ikinci en büyük borsa olarak yerini aldı. Hükümete göre; ABD, müşterilerine hizmet sağlayabilmek için CFTC’ye katılması ve platformun kara para aklamak gibi yasa dışı şeylere hizmet etmemesini sağlayacak programlar oluşturması gerekiyordu.

Savcılar, ABD sakinlerinin hala borsayı kullandığını dile getirdi. Aynı zamanda yöneticilerin bu gereksinimleri göz ardı ettiklerini de yorumlarına ekledi.

Bloomberg, Temmuz 2019’da CFTC’nin BitMEX’i bu kuralları ihlal edip etmediğini kontrol edeceğini duyurdu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.