Şubat 16, 2022

Kripto Milyarderinden Piyasa Yorumu: “Kripto Kışı” Değil, “Kripto Sonbaharı”

Milyarder kripto girişimcisi Sam Bankman-Fried, kripto “kışı” yerine “sonbaharı”nın piyasada olabileceğini söyledi ve Federal Rezerv’in önümüzdeki aylarda dijital varlık piyasalarının ana itici gücü olmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. İşte detaylar.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, Kasım ayında rekor seviyelere ulaştığından bu yana, FED’in yüksek enflasyonla boğuşurken faiz oranlarını yükseltmeye hazırlanması nedeniyle değer kaybetti.

Borsalardaki keskin düşüşler ve düşük işlem hacimleri, fiyatların düştüğü ve bir yıl ya da daha uzun süre düşük kaldığı bir dönem olan “kripto kışı” anlatısını yeniden gündeme getirdi. Ancak 2019’da FTX kripto borsasının kurucu ortağı olan Bankman-Fried, Salı günü Insider’a şunları söyledi:

“Gerçekten bir kış olduğunu düşünmüyorum. Bu alanda hala çok fazla aktivite ve çok fazla heyecan görüyoruz. “

Bunun yerine, “sonbahar” olduğunu düşünmenin daha iyi bir yolu olabileceğini söyledi. “Kesinlikle bir yavaşlama oldu” dedi. Yaklaşık 25 milyar dolar değerinde servete sahip olan 29 yaşındaki girişimci, Fed politikasının şu anda kripto piyasasının en büyük itici gücü olduğunu da dile getirdi.

Bilindiği üzere Fed, 2020 ve 2021’de daha riskli yatırımların artmasını sağlayan teşviki sona erdirmeye hazırlanırken, hızla büyüyen ancak kârsız teknoloji şirketlerindeki hisselerdeki düşüşün yanı sıra kripto para birimleri keskin bir şekilde düştü.

Bankman-Fried konuyla ilgili, “Sanırım Fed politikası piyasa hareketlerinin temel itici güçlerinden biri olmaya devam ettiği sürece, önümüzdeki aylarda bu oldukça güçlü korelasyonu görmeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Piyasadaki herhangi bir kripto yavaşlaması, Bankman-Fried’in FTX borsasına yönelik yatırımcı coşkusunu azaltmadı. Borsa bu ayın başlarında, büyük yatırım firmalarından 400 milyon dolar toplayarak 32 milyar dolarlık bir değere ulaştı.

Bankman-Fried, FTX’te alım satım faaliyetinde hafif bir yavaşlama olduğunu söyledi. Ama “Hacimler çok aşağıda değil ve bence bunun bir kısmı da işlerin volatil olması.” diye ekledi.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Markets Insider


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.