Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Nedir?

Kripto para dünyasında yatırım yapan veya ilgi duyan birçok insan “Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi” denilen grafiği görmüştür veya duymuştur. Bitcoin yatırımcılarının genel duygularını ölçen “Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi” ile oldukça benzerdir. Söz konusu endeks ile yatırımcıların güncel olarak nasıl hissettikleri hakkında bir bilgi sunmaktadır.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Neden Önemlidir?

Kripto para piyasası, yatırımcılar için birçok fırsat sunsa da diğer tüm borsalarda olduğu gibi ciddi riskler de barındırmaktadır. Geleneksel borsa gibi birtakım ölçüm araçlarına da sahip olan kripto piyasası, aslında birçok “duyguyu” da yansıtan ölçüm araçlarına sahip. Birçok yatırımcı işlem gününde korku, heyecan, iyi vb. duyguları hissedebilir ve bu duygular genel olarak benzer eğilimdedir. Piyasa dediğimiz yapı da aslında bu duyguların karşılık bulduğu bir alandan ibarettir demek hiç de yanlış olmaz.

Koinfinans.com olarak bildirdiğimiz üzere, ‘Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’, milyonlarca yatırımcının duygularını tek bir endeks ile özetleyen bir ölçüm aracı olarak ön plana çıkıyor.

Endeks, her gün değişmeye devam eden piyasaların birleşik duygularının bir anlık görüntüsünü sunar. Boğa koşusu olduğunda korku ve açgözlülük endeksi yükselir, ancak bir çöküş olduğunda endeks hızlıca düşer.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, yatırımcıların günlük ölçümlerini tamamladıktan sonra mantıklı kararlar vermelerine yardımcı olur. Endeks, 0’dan 100 arasında puanlandırılır. 50’nin altındaki herhangi bir puan, “korku” hissi anlamına gelir ve 50’nin üzerindeki herhangi bir puan, “açgözlülüğü” tanımlar.

İstatistikler, mevcut işlem hacmine, genel oynaklığa ve diğer çoklu faktörlere dayalı olarak hesaplanır. Böyle bir endeks oluşturmanın arkasındaki ana fikir, insanları piyasa duyarlılığından haberdar etmektir. Endeks çoğunlukla okuyucunun zihnini temsil eder ve bir grup yatırımcıyı tek bir veri altında gösterir.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Watcher.guru


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.