Nisan 28, 2022

Kripto Borsası Sahibi Tutuklandı: Askeri Bilgileri Kuzey Kore’ye Sızdırdı!

  • Güney Kore merkezli bir kripto para borsasının CEO’su, Kuzey Kore adına casusluk yapmaktan dolayı tutuklandı. Yönetici, hassas askeri bilgileri elde etme konusunda Kuzey Kore’ye yardım ettiği bildirildi.

Yonhap Haber Ajansı tarafından Perşembe günü yayınlanan bir rapora göre, ismi açıklanmayan bir kripto para borsasının başındaki 38 yaşındaki Güney Koreli bir yönetici, Kuzey Kore için casusluk yapmakla suçlandı.

Soyadı Lee olan yöneticinin, ordunun komuta ve kontrol sistemi için giriş bilgileri dahil olmak üzere hassas askeri bilgilere erişmesine yardımcı olmak için Kuzey Koreli bir casusla gizli anlaşma yaptığı ve bu bilgiler karşılığında geçen Temmuz ayında 700 milyon Kore wonu (549.000 dolar) değerinde kripto para birimi aldığı iddia ediliyor.

Yetkililere göre, bu bilgilerin sızdırılmasına rağmen Kuzey Koreli hacker, gizli bir askeri ağ olan Kore Müşterek Komuta ve Kontrol Sistemine erişim sağlayamadı. Ancak Kuzey Kore, askeri görevli tarafından yakalanıp gönderilen savunma ağı web sitesinin ve askeri güvenlik yönergelerinin bazı görüntülerini almayı başardı.

Lee, gizli bir askeri ağa erişim sağlayabilmek için Güney Kore ordusunda görevli bir yüzbaşıya 48 milyon won (37.643 dolar) değerinde kripto para birimi ödedi.

kuzey kore bitcoin

Borsa başkanı, askeri birliğinde istihbarat toplamak için yüzbaşına içinde gizli kamera bulunan bir kol saati verdi. Bunların bir sonucu olarak suçluların her ikisi de, ülkenin düşman kuzey komşusunun oluşturduğu tehdide karşı koymak için 1948’de kabul ettiği Güney Kore güvenlik yasasını ihlal etmekle suçlanıyor. Yüzbaşının ayrıca Kuzey Kore casusu ile ayrı olarak etkileşime girdiği de bildirildi.

Yasaya göre, Güney Korelilerin Kuzey Kore’yi ziyaret etmeleri veya hükümetin onayı olmadan pariah devletin vatandaşlarıyla görüşmeleri yasak. Ayrıca Kuzey Kore’yi övmek veya propagandasını yaymak da yine aynı yasa tarafından yasaklanıyor. 2012 yılında, bu yasaya uymayan Güney Koreli bir fotoğrafçı Kim Jong Il yanlısı mesajları retweetlemekle suçlanmış, ancak daha sonra beraat etmişti.

Polis raporuna göre, iş adamı ile çevrim içi bir kripto para topluluğunda tanıştıktan sonra en az altı yıldır diyalog halinde olan Kuzey Kore casusu hala serbest.

Şubat ayının başlarında, Güney Koreli başka bir kripto borsası olan V Global’in birkaç yöneticisi dolandırıcılık yaptıktan sonra tutuklanmış, borsanın eski CEO’su Lee Byung-gul, 22 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Kaynak : utoday


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.