Kripto Balinalarının Manipülasyon Gücü ve Etkileri

0
Kripto Balinalarının Manipülasyon Gücü ve Etkileri

Bazen, BTC fiyatı düştüğünde veya yükseldiğinde, Bitcoin balinaları olarak adlandırılan trader’ların kripto pazarını etkilediği düşünülüyor. Bitcoin balinaları, büyük miktarda BTC’ye sahip olan ve büyük alım satım işlemleriyle piyasa fiyatlarını manipüle ettiğine inanılan gruplar veya bireylerdir. Balinaların piyasa gücü, daha fazla insan Bitcoin’e sahip olduğu için azalmış ve dijital varlık piyasasının değeri yıllar içinde yükselmiş olsa da, balinalar piyasada önemini korumaya devam ediyor. Balinaların hareketleri hala haber değeri taşıyor.

Balinalar, okyanustaki en büyük balık oldukları ve küçük deniz canlılarını yedikleri için genellikle tehlikelidir. Kripto balinaları, tabiri caizse, küçük trader’ları yemeleriyle de ünlüdür. Bir balina, bir kripto para biriminin toplam arzına ne kadar çok sahip olursa, etki alanı o kadar geniş olur. Örneğin, bir kripto balinası toplam LINK arzının %15’ine sahipse ve bu token’ları satmaya kararlıysa, LINK fiyatı kesinlikle güçlü bir şekilde etkilenecektir.

Rehber İçeriği

Balinalar BTC ticareti yapmadan piyasayı manipüle edebilir

Bitcoin balinaları da blöf yapmakla ünlüdür. Kripto para borsalarında spot fiyat dışında farklı fiyatlarda alım satım emirleri oluşturulabilir. Bitcoin fiyatının yükselmesini veya düşmesini isteyen balinalar, Binance, FTX, OKX veya Coinbase gibi çok yüksek hacimli borsalarda çok ağır bir ticaret emri girerek hedef fiyatta bir duvar inşa edebilir. Örneğin, spot fiyattan daha düşük bir fiyata 3.000 BTC alım emri vermek, Bitcoin için bir destek noktası oluşturabilir. Balina gerçekten blöf yapıyorsa, BTC fiyatı alım seviyesine yaklaştığında emrini iptal edecektir.

Bitcoin cüzdan oranı

Balinalar ne kadar kripto tutar?

Balinalar genellikle büyük miktarda kriptoya sahiptir. 85 Bitcoin cüzdanı şu anda dolaşımdaki BTC’nin yaklaşık %15’ini elinde tutuyor. Dolaşımdaki BTC miktarının neredeyse %42’sine tekabül eden 8 milyon BTC, en fazla BTC’ye sahip 2200 cüzdanda da bulunuyor.  Balinalar, Doge ve Shiba Inu gibi manipülatif ve değişken kripto para birimlerini kısa süreliğine alıp satmayı sever. Doge’nin toplam miktarının %27’si tek bir cüzdanda tutulurken, en çok Doge’u tutan 15 cüzdan, dolaşımdaki arzın %50’sini elinde tutuyor.

Borsadan cüzdana trasfer işlemi

Bitcoin balinaları, çok daha güvenli bir çözüm olduğu için fonlarını saklamak için soğuk cüzdan kullanır. Borsadan cüzdana gönderilen büyük miktarda kripto, balinanın yakın vadede bu varlığı satmak istemediğini gösterir. Cüzdana çekilen kripto bir stablecoin ise, bu durum Bitcoin fiyatı için olumsuzdur çünkü balina Bitcoin satın almak yerine nakitte kalmayı tercih etmiştir.

Cüzdandan borsaya transfer işlemi

Bir Bitcoin balinası BTC’yi cüzdandan borsaya göndermesi de önemlidir. Kripto para borsaları, kripto ticareti için en popüler platformlardır. Bir balina BTC’lerini borsaya gönderirse, kısa vadede onları satmayı düşündükleri söylenebilir. Ve yine, stablecoin’ler için farklı bir durum var. Borsa cüzdanına çok sayıda stablecoin gönderilmesi, bir balinanın farklı bir kripto satın almaya hazırlandığı anlamına gelebilir.

Kripto balinaları nasıl izlenir?

Whale Alert, kripto takipçilerinin bildiği bir Twitter hesabıdır. Bu hesap, blockchain’de gerçekleşen büyük kripto transferlerini anında paylaşır. Koinfinans.com ekibi olarak biz de sıklıkla balina hareketlerine ilişkin gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz.

Chain üzerinde analiz becerileriniz varsa ve blockchain kaşiflerini nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, büyük kripto balinalarını ve işlemlerini takip edebilirsiniz.

Sonuç

Kripto piyasası, geleneksel piyasaların tabi olduğu kontrollere ve düzenlemelere henüz sahip değil. Piyasa eskisinden daha az volatil olmasına rağmen, hala ani ve nispeten büyük ölçekli değişimler gösteriyor. Piyasa manipülasyonu balinalar için yaygın bir sorundur. Balinaları izlemeli ve işlemlerini takip etmelisiniz, ancak yalnızca bu işlemlere göre ticaret yapmamalısınız. Yatırım ve alım satım kararlarınızı her zaman yeterince araştırma yaptıktan ve teknik ve temel analiz yöntemlerini kullandıktan sonra vermelisiniz.

Güncel fiyat hareketini buradan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Son olarak Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın