Komboçya’da, Ulusal Dijital Para Ödeme Ağı Hayata Geçiyor

0
297

Başkan Chea Serey’e göre Kamboçya’nın merkez bankası Kamboçya Ulusal Bankası (NBC), blockchain tabanlı, eşler arası (p2p) bir ödeme ağı kuruyor.

Yerel haber kuruluşu Phnom Penh Post’a konuşan Serey, ödeme ağını “Kamboçya için ulusal ödeme ağı” olarak nitelendirdi ve dayandığı ödeme sistemini halihazırda 11 ticari bankanın desteğine sahip olduğunu ve “Project Bakong” adını verdiğini açıkladı.

Bakong, geçen yılın Temmuz ayında başlatılan “merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) yarı-formu” olarak tanımlanıyor. Merkez bankasının başkanı şöyle diyordu:

Bakong, Kamboçya’daki ödeme alanındaki tüm oyuncuları aynı platformun altına getirmede merkezi bir rol oynayacak ve böylece kullanıcıların bankaları ne olursa olsun birbirlerine ödeme yapmalarını kolaylaştıracak.

Serey, NBC’nin Bakong’un sınır ötesi işlemler için kullanılmasına izin vereceğini umduğunu da sözlerine ekledi. Phnom Penh Ticaret Bankası (PPCBank) başkanı Shin Chang Moo, yerel haber kuruluşuna yeni ödeme sisteminin kredi ve banka kartları da dahil olmak üzere diğer ödeme yöntemlerinden “daha ucuz ve daha uygun” olduğunu söyledi.

Chang Moo, ticari bankaların başlangıçta Bakong’a “en azından kısa vadede” bir miktar pazar payı kaybedebileceğini belirtti. Bakong, “sonunda sektördeki tüm paydaşların yararlanabileceği finansal olarak kapsayıcı ekosistemler yaratacaktır” dedi.

Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın