Kırgızistan’da 45 Kripto Madencilik Firmasının Elektriği Kesildi

Kırgızistan’da Kripto Madenciliğine Engel

Kırgızistan yetkilileri 45 kripto madencilik firmasının elektriğini çok fazla enerji tüketme sebebiyle kesti. Yetkililer madencilik işleminde üç bölgenin toplamından fazla enerji tüketildiğini düşünüyor. 45 kripto madencilik şirketinin 136 megawatt elektrik tükettiğini ve bu miktarın Kırgızistan’ın bölgeleri olan Issyk-Kul, Talas ve Naryn’in toplam elektrik tüketimini geçtiği bilgisi paylaşıldı.

Ulusal Enerji Holdingi Başkanı Aitmamat Nazarov kesintiden sonra, kripto para madenciliğinin Kırgızistan yasasında tanımlı olmadığını belirtti. Nazarov, yerel kripto madencilik firmalarının tükettiği elektriğin Kırgızistan’ın enerji dağıtım planıyla ters düştüğünü söyledi.

45 madencilik firmasına bir uyarı verilmeden elektrik kesintisi yaşandığı ve firmaların ciddi kayıplar verdiği söyleniyor. İran’da buna benzer bir politika uyguluyor. İran da benzer şekilde yerel madencilik firmalarının elektriğini kesiyor.

Kırgızistan’ın madencilik firmaları tarafından çok fazla tercih edilme sebebi Kırgızistan ucuz enerji fiyatlandırması. Kırgızistan Ekonomi Bakanlığı geçtiğimiz haftalarda yeni vergi yasasında değişikliğe giderek kripto madenciliği firmalarına vergi ödetmeyi planlıyordu. Bu ani yasak herkesi şaşırtmış durumda.

Kırgızistan’da yasadışı olduğu gerekçesiyle Bitcoin ve diğer kripto paralar Temmuz 2014’te yasaklandı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.