Kırgızistan’da 45 Kripto Madencilik Firmasının Elektriği Kesildi

0
482

Kırgızistan’da Kripto Madenciliğine Engel

Kırgızistan yetkilileri 45 kripto madencilik firmasının elektriğini çok fazla enerji tüketme sebebiyle kesti. Yetkililer madencilik işleminde üç bölgenin toplamından fazla enerji tüketildiğini düşünüyor. 45 kripto madencilik şirketinin 136 megawatt elektrik tükettiğini ve bu miktarın Kırgızistan’ın bölgeleri olan Issyk-Kul, Talas ve Naryn’in toplam elektrik tüketimini geçtiği bilgisi paylaşıldı.

Ulusal Enerji Holdingi Başkanı Aitmamat Nazarov kesintiden sonra, kripto para madenciliğinin Kırgızistan yasasında tanımlı olmadığını belirtti. Nazarov, yerel kripto madencilik firmalarının tükettiği elektriğin Kırgızistan’ın enerji dağıtım planıyla ters düştüğünü söyledi.

45 madencilik firmasına bir uyarı verilmeden elektrik kesintisi yaşandığı ve firmaların ciddi kayıplar verdiği söyleniyor. İran’da buna benzer bir politika uyguluyor. İran da benzer şekilde yerel madencilik firmalarının elektriğini kesiyor.

Kırgızistan’ın madencilik firmaları tarafından çok fazla tercih edilme sebebi Kırgızistan ucuz enerji fiyatlandırması. Kırgızistan Ekonomi Bakanlığı geçtiğimiz haftalarda yeni vergi yasasında değişikliğe giderek kripto madenciliği firmalarına vergi ödetmeyi planlıyordu. Bu ani yasak herkesi şaşırtmış durumda.

Kırgızistan’da yasadışı olduğu gerekçesiyle Bitcoin ve diğer kripto paralar Temmuz 2014’te yasaklandı.

Kripto Para Borsası Binance'de %20 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın