JPMorgan Uyardı: Bitcoin ETF Onaylanırsa BTC Fiyatı Düşebilir!

Bitcoin 30.000’lerin ortalarına geri dönerken, fiyat bugün yılın ilk büyük düşüşünü yaşadı. Bununla birlikte, kripto para biriminin temelleri güçlü kalmaya devam ederken, JPMorgan’dan gelen bir rapor, Bitcoin ETF’nin fiyatı olumsuz etkileyeceği görüşünde.

Şu an için bazı finans kurumlarının yada fonlarının Bitcoin’e yatırım yapabilmelerinin tek yolu ikincil piyasada prim ödeyerek GBTC hissesi almak. Kripto topluluğunda yaygınlaşan inancın aksine JPMorgan, bir Bitcoin ETF’nin Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) tarafından tutulan “tekeli” sona erdireceğine inanıyor. Diğer kuruluşların da benzer ürünler ihraç etmesine izin verilecek, bu nedenle kurumların GBTC hisselerini satın almak için ödediği prim azalacak. Bu yüzden de GBTC hisseleri eskisi kadar çekici olmayacak. JPMorgan analisti Nikolaos Panigirtzoglou’nun belirttiği gibi, bu durum fiyatta bir düşüş anlamına gelebilir.

Bitcoin ETF’nin onayı, son birkaç yılda birkaç kez reddedildikten sonra, birkaç hafta önce yeniden gündeme geldi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndaki (SEC) liderlik değişikliği ve yürütme şubesinin yönetimindeki değişiklik, kripto para birimine dayalı bir ETF önerenler için olumlu görünüyor. Bu nedenle, varlık yöneticisi VanEck, bir Bitcoin ETF’nin onaylanması için SEC’e tekrar bir başvuruda bulundu. Onaylanırsa, ürün VanEck Bitcoin Trust olarak adlandırılacak ve Grayscale’in pazar payını ilk azaltan ürünlerden biri olacak.

Bunların yanında, kurumlar Bitcoin ETF için oldukça istekli görünüyor. Grayscale’in yönetim altındaki toplam varlıklarındaki artış bunu kanıtlar nitelikte. Grayscale, son güncellemesinde yönetimi altındaki toplam varlık değeri olarak 28.4 milyar dolar bildirdi. Grayscale Bitcoin Trust tek başına 24 milyar dolarlık bir kazanç sağlıyor.

Piyasanın Bitcoin ETF için istekli olduğuna dair diğer kanıt Bloomberg Intelligence’ın tarafından paylaşıldı. Yatırımcıların, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi Grayscale’in Bitcoin (BTC) tabanlı ürününü tercih ederek altın ETF’lere fon tahsisini azalttığı belirtildi.

Bloomberg Intelligence Kıdemli Emtia Stratejisti Mike McGlone ise, yukarıda gösterilen eğilimin uzun vadede Bitcoin’in fiyatında olası bir artışa sebep olabileceğini düşünüyor.

Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Koinfinans ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.