Japonya’dan Önemli Dijital Para Hamlesi

Japonya Merkez Bankası, Yen’i dijitalleştirme ve CBDC (merkez bankası dijital para birimi) yarışına katılma ihtimalini incelemek için bir kripto para grubu kurdu.

CBDC yarışı, Asya’daki ülkelerin kripto araştırmalarına öncülük etmesiyle tekrar gündeme geldi. Dijital para birimleri geliştirme süreci halihazırda Çin ve Tayland’da devam ediyor. Japonya ise bu ülkelere rakip olarak katılarak ilerlemeyi hızlandıran en son ülke oldu.

Japonya Kripto Araştırma Ekibi Oluşturdu

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ödeme ve Ödeme Sistemleri Departmanı çatısı altında faaliyet gösterecek bir ‘Dijital Para Birimi Grubu’nun kurulduğunu bildirdi. Yeni grubun temel amacı merkez bankası dijital para birimleriyle ilgili araştırmaları hızlandırmak.

Edinilen bilgilere göre, yaklaşık 10 kişiden oluşan bu ekibe Akio Okuno başkanlık edecek. Ekip, Ocak ayından bu yana, Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Bankası da dahil olmak üzere diğer büyük merkez bankaları ile yürüttüğü ortak araştırmaları içeren BoJ’nin CBDC ile ilgili çabalarını takip edecek.

BoJ, çeşitli vesilelerle, Yen’i dijitalleştirmek için şu an bir planı olmadığını belirtti, ancak bu son hareket aksini gösteriyor. Komşu ülke Çin tarafından daha fazla ilerleme kaydedilmesi, Japon bankasının geride kalma korkusunu tetiklemiş olabilir.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.