Japonya Merkez Bankası, Dijital Para Testlerine Başladı!

0

Reuters son makalesinde Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) kendi CBDC’sini (Merkez bankası dijital para birimi) yapmanın fizibilitesi üzerine araştırmalara başladığını bildirdi.

BOJ dijital para konusunda dünya çapındaki diğer merkez bankalarını takip ediyor. Çin Merkez Bankası (PBOC), 2015’ten beri dijital yuan üzerinde çalıştığı ve geçen yıldan beri Çin’de CBDC’yi yaygın olarak denediği için bu faaliyetlerde lider konumunda. ECB başkanı da Christine Lagarde, dijital euroyu başlatmanın dört yıl veya belki biraz daha uzun sürebileceğini söyledi.

Reuters’e göre, bu deneylerin 1. aşaması önümüzdeki yıl Mart ayına kadar sürecek. Bu süreçte dijital yen’i başlatma, dağıtma ve kullanma fizibilitesi ile ilgili temel işlevleri test etmeye odaklanılacak. Japonya Merkez Bankası, geçen Ekim ayında duyurduğu üzere, CBDC’nin daha ayrıntılı işlevlerini test etmek için 2. Aşamaya geçecek. Sonrasında gerekirse, merkez bankası, özel işletmelerin ve son kullanıcıların bir pilot programa katılacağı Aşama 3’e geçecek.

Merkez bankasının genel müdürü Shinichi Uchida geçen ay yaptığı açıklamada, Japonya Merkez Bankası’nın şu anda bir CBDC yayınlama planı olmadığını, ancak gelecekte ihtiyaç ortaya çıkması durumunda hazırlıklı kalmak istediğini söyledi. Uchida, “Bu aşamada deney başlatmanın gerekli bir adım olduğuna inanıyoruz” dedi.

Bitcoin veya diğer kriptoların aksine, merkez bankaları tarafından verilen dijital para birimleri, devletin tam kontrolündedir ve temelde dijital formdaki fiat para birimleridir.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın