Ocak 3, 2022

Jamaika, CBDC Konusunda Sona Yaklaştı! Piyasaya Ne Zaman Sürülecek?

Jamaika hükümeti Cuma günü yaptığı açıklamada, başarılı bir pilot uygulamanın ardından 2022’nin ilk çeyreğinde merkez bankası dijital para birimini piyasaya süreceğini duyurdu.

Mart ayında bir CBDC prototipinin duyurulmasının ardından, pilot uygulama Mayıs ayında başladı ve Aralık ayında sona erdi. Jamaika Bankası, dijital para birimi satıcısı eCurrency Mint ile ortak çalıştı. Ülkenin Ulusal Ticaret Bankası da sunulacak hizmet yelpazesini test etmek için pilot uygulamanın bir parçası oldu.

Test edilen hizmetler arasında 1.5 milyon dolar değerinde CBDC basımı, bunları cüzdan sağlayıcılarına verme ve dijital para birimlerini perakende müşterilere dağıtma yer aldı. Pilot uygulama sırasında Ulusal Ticaret Bankası (UTB), CBDC verilen ilk cüzdan sağlayıcısı oldu ve dört küçük tüccarın yanı sıra 53 tüketiciyi de bünyesine kattı.

CBDC, genel halk tarafından kullanılabilecek, dijital biçimde yayınlanan para birimine benzer bir tür merkez bankası yükümlülüğüdür. Merkez bankasının tam desteğine sahiptir, ancak belirlenmiş özel finans kurumları tarafından yönetilebilir.

Atlantik Konseyi’ne göre, şimdilik 87 ülke kendi CBDC’lerini araştırıyor ve Çin ile Güney Kore gibi büyük ekonomiler de dahil olmak üzere 14 ülke pilot aşamada. Dokuz ülke ise halihazırda kullanıma sunmuş durumda. Ayrıca  en büyük dört merkez bankasına (Fed, Avrupa Merkez Bankası, Japonya Bankası ve İngiltere Bankası) sahip ülkeler arasında ABD CBDC konusunda en geride kalan ülke.

Kaynak : Markets Insider


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.