İsviçre Ulusal Bankası Başkanı’ndan ‘Stabil Koin’ Uyarısı

0

İsviçre Ulusal Bankası Başkanı: Stabil Koin’ler Soruna Yol Açabilir

İsviçre Ulusal Bankası (SNB) Başkanı Thomas Jordan stabil koinler ile ilgili bir açıklamada bulundu. Yapmış olduğu açıklamada yabancı para birimlerine sabitlenen stabil koin’lerin İsviçre’nin para politikasını bazı durumlarda engelleyebileceği uyarısında bulundu.

Stabil koin değeri göreceli olarak daha stabil olan bir diğer küresel ürüne sabitlenmiş veya endekslenmiş bir kripto para birimidir. Geçtiğimiz dönemlerde de farklı ülkeler stabil koin ile ilgili endişelerini dile getirmiştir.

Thomas Jordan 5 Eylül’de Basel Üniversitesinde bir konuşma gerçekleştirdi. Yaptığı konuşmada kripto para birimlerinin büyük dalgalanmalara maruz kaldıkları için ödeme araçları, değer saklama araçları ve hesap birimleri olarak sınırlı kullanıma sahip olduklarına inandığını söyledi. Jordan’ın ardından ekledi:

“Kripto tokenler özellikleri bakımından “iyi” paradan ziyade daha spekülatif yatırım araçları gibiler. Kullanıcılar, zaman içinde sabit bir değere sahipse, genel çapta kabul görüyorsa ve verimli ödemeler sağlıyorsa parayı ‘iyi’ olarak tanımlıyor. Bu parametreler göz önüne alındığında, kripto tokenlerin İsviçre’de yaygın şekilde para olarak kullanılması olası görünmüyor.”

Sonrasında Jordan sözlerine ek olarak stabil koin’lere dair endişeleri ile ilgili de şunları dile getirdi:

“Yabancı para birimlerine sabitlenen stabil koin’ler İsviçre’de yaygınlaşırsa, para politikamızın etkinliği engellenebilir.”

SNB, Libra’yla Yakından İlgileniyor

İsviçre Ulusal Bankası Facebook’un çok konuşulan kripto projesi Libra hakkında ilgili makamlarla yakın temas halinde. SNB başkan yardımcısı Fritz Zurbruegg, mevcut belgelerin belirsizliğine dikkat çekerek, Libra projesini tam olarak analiz etmenin zor olduğunu söylemişti.

Lider kripto para borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın! Android Uygulamamızı indirerek en güncel haber ve analizleri takip edebilirsiniz.

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın