İsveç Merkez Bankası Başkanından Bitcoin Eleştirisi: ‘Er ya da Geç Çökecek’

0

İsveç merkez bankası başkanı Stefan Ingves, Bitcoin’in zamanın testine dayandığını görmüyor. Bu, Perşembe günü bir bankacılık konferansında yaptığı açıklamalara göre, Bitcoin’in “gizlilik” özelliğinin en büyük düşüşü olacağı konusunda uyarıda bulundu.

“Gizlilik odaklı para genellikle er ya da geç çöker – Tabii ki, Bitcoin alım satımı yaparak zengin olabilirsiniz ancak bu, pul ticaretiyle kıyaslanabilir.” 

İsveç, şu anda ilk pilot aşamasında olan merkez bankası dijital para birimi E-kron’u oluşturmayı seçerek ana akım kripto para birimleri konusunda zayıf bir duruş sergiledi. Bankanın, İsveç ekonomisinde bir E-kron’a ihtiyacını ve ihraç edilebilir bir CBDC’nin olası bir tedarikine hazırlanırken bir E-kron’nun İsveç mevzuatını nasıl etkileyeceğini araştırdığı bildirildi.

İsveç merkez bankası başkanı, kripto para birimlerini açıkça onaylamayan dünyanın en iyi bankacılarından oluşan uzun bir listeye katıldı.

Perşembe günü, Meksika Merkez Bankası başkanı Alejandro Diaz de Leon da, bir Reuters raporuna göre, Bitcoin’i gelişmiş itibari paranın aksine bir takas ticareti aracıyla karşılaştırdı. Bitcoin’in iyi bir değer güvencesi olmadığı konusunda uyarıda bulunarak, kripto para birimlerinin sergilediği vahşi fiyat dalgalanmaları konusunda endişeli bir duruşa sahipti. Dahası kimsenin satın alma güçlerinin böyle bir dalgalanmaya maruz kalmasını istemeyeceğini belirtti.

İngiltere’den Andrew Bailey ve Irelands Mahlouf gibi diğer üst düzey bankacılar da geçmişte, insanları tüm paralarını kaybetmeye hazır olmadıkça kripto para satın almamaları konusunda uyardı.

Bunların yanında merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) daha çekici bulan dünya genelindeki merkez bankalarından gelen çoğu kripto para birimi uyarısına rağmen, çok sayıda yerel bankanın artan müşteri talebine yanıt olarak çeşitli yollar aracılığıyla kripto para piyasasına girdiği biliniyor. Daha önce kripto para birimlerini küçümseyen JPMorgan gibi bankalar, özel banka müşterileri için sessizce kripto yatırım paketlerini açıkladılar.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın