İsveç, Dijital Parası İçin (CBDC) Fizibilite Çalışması Başlattı

İsveç hükümeti, uzun süredir tartışılan e-kronun fizibilitesine ilişkin bir inceleme başlattı. Bilmeyenler için kron İsveç para birimi. Ülke, kendi merkez bankası tarafından yayınlanan dijital para birimi (CBDC) üzerinde çalışmaya başlayan ilk ülkeler arasındaydı.

İsveç’in dijital para birimi için halihazırda bir pilot planı var. Bununla birlikte, hayata geçirilip geçirilmeyeceği ve özel uygulaması hala belirsiz. İsveç yavaş yavaş kendi dijital para birimine doğru ilerliyor. İsveç, e-kron hedeflerini ilk olarak Mart 2017’de duyurdu. Halihazırda dünyanın en nakitsiz toplumlarından biri olan ülke, dijital para birimi çıkarmayı ilk düşünen ülkelerden biriydi.

İsveç hükümeti yeni bir hamleyle 11 Aralık’ta devam eden projenin fizibilitesine ilişkin bir gözden geçirmenin başlatıldığını duyurdu. Bloomberg, Riksbank’ın finans komitesinin eski başkanı Anna Kinberg Batra’nın inceleme sürecini yönettiğini bildirdi. Süreç 2022 Kasım ayı sonlarında sonuçlanacak. Ülke halihazırda Accenture Plc ile e-kron pilotunu test ediyor. Test, Şubat 2020’den beri halkın bir CBDC’ye nasıl gideceğine dair araştırma yapıyor. Test Şubat 2021’de sona erecek.

Pilot testi detaylandıran daha önceki bir belgede Riksbank, toplumdaki nakit paranın sürekli olarak kenara çekilmesiyle ilgili sorunlara dikkat çekti. Bu nedenle, gelecek herhangi bir e-kronun nakit parayı tamamlar nitelikte olması bekleniyor.  İsveçli milletvekilleri, e-kronun piyasaya sürülüp sürülmeyeceği konusunda nihai kararı daha sonra verecekler.

CBDC Hız Kazanıyor

İsveç, CBDC’yi düşünen ilk ülkelerden biriyken, Bahamalar tarafından lansman daha önce geldi. Bu yılın başlarında, ada ülkesi takımadalar arasındaki transferleri kolaylaştırmaya yardımcı olmak için kısa süre önce Sand dolar’ı başlattı. Ancak, henüz hiçbir büyük dünya ekonomisi kendi CBDC’leriyle yaşamaya başlamadı.

İsveç, Çin, AB ve ABD’nin hepsinin dijital para birimlerini araştırdığı biliniyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, geçtiğimiz günlerde dijital euro ihtiyacını dile getirdi. Böyle bir projenin hem uluslararası hem de özel rekabet karşısında AB’nin parasal egemenliğinin korunmasına yardımcı olacağını söyledi.

Bu arada, Çin, CBDC gelişimi açısından en gelişmiş ülke olarak görülüyor. Ülke, aylardır büyük pilot testler yürütüyor ve halkın binlerce üyesi, dijital yuan’ı gerçek dünya lokasyonlarında test etme fırsatı buldu.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.