İsrail Merkez Bankası, Dijital Şekel İçin Planlarını Açıkladı

0

İsrail Merkez Bankası bugün dijital bir şekel yayınlayacaklarını duyurdu. Vali Yardımcısı Andrew Abir, merkez bankası dijital para birimleri veya CBDC’lerin ihraç edilme olasılıkları konusundaki incelemeyi yoğunlaştırıyor. Abir başkanlığındaki banka yönlendirme komitesi, bugün dijital bir Şekel’in özelliklerini tartışan bir taslak model yayınladı.

Önemli Bir Gelişme

Bugün yayınlanan raporda, bankanın dijital para birimi çıkarma konusunda kesin bir anlaşma yapmadığı vurgulanırken, bu yine de önemli bir gelişme olarak görülüyor. Yönlendirme komitesi tarafından sunulan eylem planı, herhangi bir dijital para birimi çıkarılmamasının önerildiği, üç yıl önceki politikanın tersini temsil ediyor.

Vali Karnit Flug, dijital para birimlerinin olasılığını incelemek için bu komiteyi kurdu. Komite “yakın gelecekte” ihracın aleyhine karar verdi. Ancak, ödemelerle ilgili olarak küresel ve İsrail içindeki önemli gelişmeleri göz önünde bulundurarak bu konuyu yeniden değerlendirmek zorunda kaldılar. Örneğin, Apple pay geçen hafta İsrail’de hizmet vermeye başladı.

Bu Sonuca Nasıl Vardılar

Yönlendirme komitesinin raporu, bir dijital para birimi çıkarmak için altı ana motivasyona dikkat çekti:

  • Dijital çağdaki mevcut ve yeni ödeme yöntemlerine verimli, gelişmiş ve güvenli bir alternatif yaratmak.
  • Ödeme sisteminin gelecekteki dijital ekonominin ihtiyaçlarına uyarlanmasını sağlayacak yenilikçi bir teknoloji yaratmak.
  • Acil durumlar veya arızalar sırasında ödeme sisteminin yeterli yedekliliğini ve düzgün çalışmasını sağlamak.
  • Sınır ötesi ödemeler için verimli ve ucuz bir altyapı oluşturmak.
  • Belli bir gizlilik düzeyi sağlarken kamunun dijital ödeme yöntemlerini kullanma yeteneğini korumak.
  • Kayıt dışı ekonomiye karşı mücadelede nakit kullanımını azaltmaya yönelik hükümet politikasının desteklenmesi.

Bu duyuru, CBDC’ler hakkındaki küresel söylemin tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğu bir zamanda geliyor. Daha geçen ay, İngiltere Merkez Bankası, CBDC’ler konusunda kıdemli bir uzman için bir iş ilanı yayınladı ve benzer planlarla ilerleme niyetinde olduklarını gösterdi.

Kripto Para Borsası Binance'de %10 komisyon indirimli hesap açmak için tıklayın!


Güncel son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Koinfinans.com'u  Twitterda takip edin, Google Newste takip edin, İnstagramda takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

CEVAP YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Lütfen isminizi yazın