İran’ın Kripto Para Düzenlemelerinde Büyük Değişiklik!

ABD’nin uyguladığı ambargo nedeniyle ticareti sekteye uğrayan İran, ithalat sorunlarını Bitcoin ile çözmeyi planlıyor. Konuyla ilgili yasa değişikliğine giden İran, değişiklik sayesinde ülkedeki kripto para madencilerinden doğrudan Bitcoin satın alabilecek.

Kripto para endüstrisi, son birkaç aydır büyük miktarda faaliyet gördü. DeFi sektörü büyük bir yeni trend haline geldi, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları kripto paraları araştırmaya ve kendi CBDC’lerini oluşturmaya başladı, normal bankalar kripto hizmetleri sunmaya başladı ve hatta PayPal, Bitcoin ile birlikte diğer birkaç kripto para için destek eklediğini açıkladı. Tüm bunların yanında birde Bitcoin fiyatının artışı var. Önde gelen varlık neredeyse 100 gündür 10.000 dolar’ın üzerinde işlem görüyor.

Kripto endüstrisinin her zamankinden daha büyük ve daha popüler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bunların yanında hükümetlerde çeşitli düzenlemeler getirerek, sektöre dair daha net bir bakış açısı belirlemeye başladı. Bu doğrultuda en güncel düzenleme haberi İran’dan geldi. İran, bitcoin madencilerinin ithalatı finanse etmek için paralarını doğrudan Merkez Bankası’na satmalarını gerektiren yeni bir kripto para düzenlemesine başvurdu. Yasalarda değişikliğe giden İran hükümeti ithalat ödemelerini BTC kullanarak yapmayı kararlaştırdı.

Ortaya çıkan raporlara göre, İran hükümeti, ülkenin merkez bankasının ithalatı ülkede yasal olarak çıkarılmış Bitcoin ile finanse etmesini sağlamak için kripto para düzenlemesini değiştirdi. IRNA raporuna göre madenciler, kripto para birimini bir limit dahilinde doğrudan İran Merkez Bankası’na tedarik edecekler. Bu limit, bir madencinin kullandığı sübvansiyonlu enerji miktarına ve Enerji Bakanlığı tarafından yayınlanacak talimatlara bağlı olacak.

Kripto para birimi analisti Alireza Shamkhi, ISNA haber ajansına, yeni yasanın belirsiz olduğunu söyledi. Merkez bankasının kripto para birimlerini veya dolar ve rialler arasındaki döviz kurunu nasıl fiyatlandıracağını belirtmediğini ekledi. Daha önce madenciler, kripto para birimlerini piyasa fiyatlarında dolar, rial veya diğer para birimleri ile değiştirebiliyorlardı. Shamkhi konuyla ilgili, “Madencilerin çıktılarını merkez bankasına bildirme zorunluluğu diğer endüstrilerde görülmüyor, bu da yeni yasanın muhtemelen endüstrinin çekiciliğini azaltacağı ve madencilerin kar marjını önemli ölçüde azaltacağı sonucuna varıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Koinfinans.com


Haber Yorumları ( 0 )

Henüz yorum bulunmuyor. İlk yorumu siz yazmak istermisiniz ?

Risk Açıklaması:Koinfinans.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Koinfinans.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Koinfinans.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Koinfinans.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Koinfinans.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Koinfinans.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Koinfinans.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Koinfinans.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Koinfinans.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Koinfinans.com’u bağlamaz.


Uyarı: Koinfinans.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Koinfinans.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Koinfinans.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.